ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ - ΣΑΛΦΟΡΝΤ ΣΙΤΙ Προγνωστικά

*20η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην πρόσφατη ιστορία τους.

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ντάγκεναμ, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τον Κάσκετ στο 92’ και ενώ είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Γουόκερ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Τζίλιγχαμ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Ντάγκεναμ, ομάδα που παίζει σε χαμηλότερη κατηγορία, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις και εξασφαλίζοντας επαναληπτικό στο κύπελλο στην έδρα της. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη της ισοπαλία, τρίτο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει. Και στο πρωτάθλημα έχει δύο νίκες και τρεις ήττες σε εννιά αναμετρήσεις στο γήπεδό της.

Εχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, έχοντας σκοράρει μόνο έξι γκολ στο πρωτάθλημα και πλέον βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και είναι ισόβαθμη με την ομάδα που είναι στην θέση παραμονής, αλλά με σαφώς χειρότερη διαφορά τερμάτων.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι μακροχρόνια τραυματίες γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και ο επιθετικός Χάριοτ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι Τουτόντα (ΑΜ), Λι (ΜΕ).

Τζίλιγχαμ Στατιστικά

*Εχει 13 σερί under 2,5

*Εχει 25/28 under 2,5 στη σεζόν, 12/13 εντός έδρας

ΣΑΛΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάλφορντ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπράντφορντ χάρη σε ένα τέρμα του Τόλαζ στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, χωρίς να αλλάξει κάτι ως το τέλος του αγώνα.

Η Σάλφορντ επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Μπράντφορντ, αλλά για το Λιγκ Τρόφι, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από έξι αγώνες στους οποίους είχε τέσσερις ήττες. Μακριά από το γήπεδο της δεν έχει σκοράρει καν, με δύο ήττες, στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Όμως γενικώς έχει περισσότερες νίκες εκτός, παρά εντός, στο πρωτάθλημα!

Βρέθηκε πάλι εκτός πρώτης επτάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 10η θέση συγκεκριμένα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -3 για την ακρίβεια, από αυτήν, ενώ βρίσκεται πολύ μακριά, στο -10, από την πρώτη τριάδα που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο.

Εξακολουθούν να απουσιάζουν λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Σέπαρντ και ο μέσος Μάλαν, αμφίβολη και η συμμετοχή του μέσου Λόου.