*16η αγωνιστική

*Κι επίσημα παρελθόν αποτέλεσε ο Αλεξάντερ Μπλέσιν από την τεχνική ηγεσία της Τζένοα. Τη θέση του ως υπηρεσιακός προπονητής ανέλαβε ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο.

ΤΖΕΝΟΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Τσιταντέλα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Αντονούτσι στο 62′.

Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι στη σχέση της Τζένοα με τον Αλεξάντερ Μπλέσιν αποτέλεσε η ήττα από την Τσιταντέλα στο “Luigi Ferraris” (1-0). Οι “γκριφόνι” είχαν μία ανούσια κατοχή μπάλας, μη καταφέρνοντας να νικήσουν τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων που κατέγραψε πέντε αποκρούσεις. Αξίζει να σημειώσουμε πως δέχτηκαν μόλις μία ευκαιρία στην εστία τους, αυτή στο 62′.

Ο 49χρονος Γερμανός προπονητής αποχώρησε λίγο πριν κλείσει έναν χρόνο στον πάγκο του συλλόγου (11-12-10), τη θέση του πήρε ως υπηρεσιακός ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο που βρισκόταν στην primavera από το καλοκαίρι. Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ η διοίκηση της Τζένοα έχει έρθει σε επαφή με τον Κλαούντιο Ρανιέρι. Στα αγωνιστικά παραμένει δίχως νίκη σε πέντε αγωνιστικές (0-2-3) μη καταφέρνοντας να σκοράρει στις δύο τελευταίες.

ΤΖΕΝΟΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΙΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Φροζινόνε. Ο Ντε Κολ άνοιξε το σκορ στο 24′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μοντερίζι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λίγα δευτερόλεπτα μακριά από μία ακόμη σπουδαία νίκη έφτασε η Σουντιρόλ. Πήρε τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση με την πρωτοπόρο Φροζινόνε, δεν χρειάστηκε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει με κεφαλιά του Ντε Κολ, προτού πληρώσει την αδυναμία να απομακρύνει σωστά την μπάλα από τα καρέ της στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, επιτρέποντας στον Μοντερίζι με προβολή να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο “Druso” (1-1).

Ήταν η πέμπτη σερί ισοπαλία για το συγκρότημα του Μπιζόλι που παραμένει αήττητο σε 12 αγωνιστικές (5-7-0). Μακριά από την έδρα του έχει απολογισμό 3-2-0 σε πέντε: Σκόραρε σε όλες (οχτώ γκολ) και κράτησε το μηδέν στις δύο. Σταθερά εκτός ο Σπροκάτι, θα του κάνουν παρέα στα πιτς Μπαριζόν και Κούρτο. Νταβί και Καζιράγκι υπολογίζονται κανονικά.