5η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΤΟΚΙΟ ΒΕΡΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Νιγκάτα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο όγδοο λεπτό με τον Γιαμάντα και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (32′, 69′), εν τέλει ισοφάρισε με τον Οναγκά στο 90′.

Χωρίς νίκη παραμένει η Τόκιο Βέρντι, στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια μετά και την επιστροφή της στην κατηγορία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χιρόσι Γιοφούκου υποδέχθηκε τη Νιγκάτα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε δίκαια πριν δεχθεί την ισοφάριση. Δέχθηκε περισσότερη πίεση με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και την ανατροπή, όμως απέφυγε τα χειρότερα με γκολ στο φινάλε.

Αυτός ήταν και ο δεύτερος φετινός βαθμός της, μετά και το εκτός 1-1 με την Ουράβα, έχοντας παράλληλα και δυο ήττες από Γιοκοχάμα Μαρίνος (1-2 εντός) και Τσερέζο Οσάκα (2-1 εκτός).

Τόκιο Βέρντι Στατιστικά

*Goal/Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΙΟΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (5′, 33′) και παρότι ισοφάρισε με τους Σάτο (45′) και Καβασάκι (45’+3), εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 52′. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το όγδοο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Τάβια.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κιότο, μετά και τη νίκη 0-1 επί της Καβασάκι. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Τζο Γκι-Τζάε υποδέχθηκε τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3. Αρκετά ανταγωνιστική στον αγωνιστικό, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από νωρίς και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, έστω και προσωρινά ισοφάρισε. Παρόλα αυτά, δεν ήταν αρκετά για να αποσπάσει κάτι.

Δεύτερη ήττα στις τέσσερις πρώτες στροφές, μετά και το εντός 1-2 από τη Σονάν Μπελμάρε, οπότε και παραμένει στους τέσσερις βαθμούς μέχρι τώρα, τους οποίους και απέσπασε μακριά από την έδρα της. Εκτίει τιμωρία ο Τάβια, που αποβλήθηκε στο τελευταίο.