* Η Σπόρτινγκ μέτρησε 5/5 νίκες επί της Μπράγκα μέσα στο 2021!

* Στον πρώτο γύρο (14/08): Μπράγκα – Σπόρτινγκ 1-2

* Στο Σούπερ Καπ (31/07): Σπόρτινγκ – Μπράγκα 2-1

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την κατάλληλη αντίδραση είχε μετά την πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα η κάτοχος του τροπαίου Σπόρτινγκ, μετά το 3-2 στις Αζόρες πέρασε εύκολα στα ημιτελικά του Κυπέλλου με το 0-4 στη Λέσα και την Κυριακή ήταν το αφεντικό του αγώνα στη Βιζέλα (0-2).

Πρώτη απείλησε η Βιζέλα, αλλά το υπόλοιπο του ημιχρόνου άνηκε στην Σπόρτινγκ. Στο 28’ Παουλίνιο, Σαράμπια και Γκονσάλβες έκρυψαν την μπάλα και την εμφάνισαν στα δίχτυα των γηπεδούχων, με τελικό εκφραστή τον τελευταίο. Με όμορφο συνδυαστικό ποδόσφαιρο, αλλά και κόντρα στην εκτέλεση ήρθε και το 0-2 του Μπραγκάνσα. Είχε τον έλεγχο και ευκαιρίες για τρίτο γκολ στο δεύτερο μέρος η Σπόρτινγκ.

Διατηρήθηκε έτσι στο κατόπι της Πόρτο (-3) στην έδρα της οποία ταξιδεύει στις 11 Φλεβάρη. Τέσσερις μέρες πριν τον αγώνα με τη Σίτι για το Champions League. Αυτή την Τετάρτη παίζει ένα ακόμη νοκ άουτ, εντός έδρας ημιτελικό με την Σάντα Κλάρα για το Λιγκ Καπ.

Τιμωρήθηκε (1 ματς) από την Ομοσπονδία ο Νούνο Σάντος για άσεμνες χειρονομίες στις κερκίδες μετά το τέλος του κυριακάτικου αγώνα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Βιζέλα. Ο Γκονσάλβες άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και ο Μπραγκάνσα διπλασίασε τα τέρματα της Σπόρτινγκ στο 42’

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Δεν δέχθηκε γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν είναι καλά η Μπράγκα, υπέστη δεύτερη σερί εντός έδρας “γκέλα” στο ξεκίνημα του 2022. Φλύαρη και δίχως πολλή ενέργεια στη σαββατιάτικη ήττα από τη Μαρίτιμο (0-1).

Με δοκάρι για την Μπράγκα ξεκίνησε το ματς (10’), αλλά η Μαρίτιμο αμύνθηκε σωστά στο υπόλοιπο του ημιχρόνου. Από μία ευκαιρία είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό της επανάληψης, κατέγραψε αρκετές τελικές οι Μπράγκα, αλλά ελάχιστες απείλησαν ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους. Στο 89’ η Μαρίτιμο “έκλεψε” το “τρίποντο” ουσιαστικά στη μοναδική της φάση σε ροή αγώνα.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-2 με τη Φαμαλικάο, σε ματς όπου έμεινε με 10 παίκτες από νωρίς, δέχθηκε την ανατροπή και ισοφάρισε από το πουθενά, χάρη σε τραγικό λάθος των αντίπαλων στόπερ. Παραμένει σταθερά στην 4η θέση της Primeira Liga και μοιάζει απίθανο να κουνηθεί από κει ως το φινάλε της σεζόν.

Τιμωρημένος ο κόουτς Καρβαλιάλ, αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι. Επιστρέφει από την καραντίνα ο Μόουρα, θετικός στον Covid ο Κόουτο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Μαρίτιμο. Το καθοριστικό γκολ ήρθε στο 89ο λεπτό από τον Βινκ.