*Φάση ομίλων των προκριματικών του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022. Σαρανταοχτώ ομάδες κληρώθηκαν σε 12 ομίλους των τεσσάρων, οι δύο πρώτες κερδίζουν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης. Το Καμερούν έχει προκριθεί ήδη σε αυτή ως διοργανώτρια χώρα

*Κεκλεισμένων των θυρών

*3 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις μετρά η Νότια Αφρική απέναντι στο Σουδάν

*Ά Γύρος: Νότια Αφρική – Σουδάν 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Κόπα Άφρικα

ΣΟΥΔΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

To Σουδάν έκανε το… καθήκον του και επικράτησε της ουραγού του ομίλου, του Σάο Τομέ και Πρίνσιπε (0-2) εκτός έδρας. Όπως αναμενόταν δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα, σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ. Είναι στην τρίτη θέση του ομίλου και θέλει μόνο νίκη επι της Νοτίου Αφρικής για την πρόκριση, με τη λογική ότι η Γκάνα θα κερδίσει άνετα το Σάο Τομέ και Πρίνσιπε. Δεν αναφέρθηκαν νέα προβλήματα συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-2 εκτός έδρας του Σάο Τομέ και Πρίνσιπε, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Μόλις στο 27’ ο Αμπντέλ Ραχμάν σκόραρε για το 0-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 53’ ο Μπαχίτ πέτυχε δεύτερο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Νότια Αφρική πήρε ακόμα ένα βαθμό στον όμιλο, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Γκάνα εντός έδρας. Μοιράζονται την κορυφή του ομίλου και με δεδομένο το “τρίποντο” της Γκάνας την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Ντσέκι θέλει έστω την ισοπαλία στην έδρα του Σουδάν για να είναι εκείνη στη δεύτερη θέση και να προκριθεί στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών. Μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε αναμετρήσεις στον όμιλο των προκριματικών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Γκάνα, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Το πρώτο μέρος δεν είχε γκολ ούτε ρίσκο από τις δύο ομάδες. Στο 49’ ο Κούντους σκόραρε για το 0-1, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Τάου ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.