*Προημιτελικά του Κυπέλλου Τσεχίας. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Το μεγαλύτερο ντέρμπι της χώρας με τεράστια αντιπαλότητα.

*Στο πρωτάθλημα (24/9): Σλάβια Πράγας – Σπάρτα Πράγας 1-1

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (4-2-4).

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χιτίλ, που σημείωσε χατ τρικ μέσα σε οκτώ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (66′, 72′, 74′), κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 της Παρντούμπιτσε εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην φιλότιμη Παρντούμπιτσε, έστω και αν χρειάστηκε αρκετή ώρα για να λύσει τον γόρδιο δεσμό. Παραμένει σταθερά στο κυνήγι της συμπολίτισσας Σπάρτα Πράγας (-4), την ίδια ώρα που η κατάκτηση του κυπέλλου αποτελεί βασικό στόχο. Πρόβα τελικού το σημερινό παιχνίδι, ξέρει πως αν καταφέρει να αφήσει έξω την μισητή αντίπαλο, αυτομάτως γίνεται και το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση. Τραυματίες οι Πεχ και Τζούρασεκ, αμφίβολος δίνεται ο πολύτιμος χαφ Ζαφείρης.

Σλάβια Πράγας Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-3 της Σλοβάτσκο εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 11′, ισοφαρίστηκε σχετικά γρήγορα (20′), ανέκτησε το προβάδισμά της στις αρχές της επανάληψης (55′) και σφράγισε την νίκη είκοσι λεπτά αργότερα (75′).

Λίγες μέρες μετά τον ανεπανάληπτο θρίαμβο απέναντι στην Γαλατασαράι, έδειξε πως δεν χαμπαριάζει από τα συνεχόμενα παιχνίδια και πέρασε από την έδρα της Σλοβάτσκο, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα. Δεν θα συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο από το νταμπλ, βρίσκεται σε φόρμα και οι περισσότεροι παίκτες της έχουν ρυθμό. Μοναδικός απών ο Πάβελκα, που τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι.