*24η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: ΑΪΚ Στοκχόλμης – Σίριους 2-2

*Η ΑΪΚ Στοκχόλμης δεν έχει ηττηθεί ποτέ απ’ τη Σίριους σε επίσημο επίπεδο (10-2-0). Επίσης, είναι αήττητη στην Ουψάλα με ρεκόρ 5-1-0.

ΣΙΡΙΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Έλφσμποργκ. Έμεινε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ στο 25’, δέχθηκε το 2-0 στο 45’+1’ και το 3-0 στο 75’.

Δεν λέει να βάλει “στοπ” στον κατήφορο η Σίριους, η οποία υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 από την Έλφσμποργκ στο Μπορός. Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε δύο γκολ, δεν είχε απάντηση και πήγε με την πλάτη στον τοίχο στην ανάπαυλα. Βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, είχε ευκαιρίες να μειώσει το σκορ, δεν ήταν εύστοχη στην τελική προσπάθεια και με το 3-0 η αντίπαλος έβαλε τέλος στο παιχνίδι.

Πέμπτη διαδοχική ήττα για τη Σίριους, είχαν προηγηθεί αυτές απ’ τις Χάκεν (0-1), Γκέτεμποργκ (2-0), Τζουργκάρντεν (0-1) και Βάρναμο (2-3), υποχώρησε στην 12η θέση, έχει μια διαφορά ασφαλείας απ’ την τελευταία τριάδα, αλλά χρειάζεται κι άλλους βαθμούς για να οριστικοποιήσει την παραμονή της. Ηττήθηκε στα 4/5 πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της, στα τρία εξ αυτών έμεινε άσφαιρη. Παραμένουν τραυματίες οι χαφ Φ. Όλσον, Λαγκεμίρ.

ΣΙΡΙΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έμεινε άσφαιρη στα 5/7 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 γκολ τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΪΚ ΣΤΟΚΧΟΛΜΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ντέγκερφορς. Προηγήθηκε με τον Τιλ στο 12’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 53’.

Υπέπεσε σε νέα γκέλα, “κόλλησε” στο 1-1 με τη Ντέγκερφορς στη Στοκχόλμης και οι ελπίδες της για τον τίτλο εξανεμίζονται. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ, είχε ευκαιρίες να μεγαλώσει το προβάδισμά της πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο δεν έπιασε την ίδια απόδοση, δεν απέφυγε την ισοφάριση, στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν ακίνδυνη επιθετικά και η ισοπαλία κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο αποτέλεσμα.

Δεύτερη σημαντική απώλεια για την ΑΪΚ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-0 απ’ τη Βάρμπεργκ, υποχώρησε στη βαθμολογία, έμεινε στο -2 απ’ την τριάδα και στο -8 απ’ την κορυφή. Ελάχιστες πλέον οι ελπίδες της για τον τίτλο, φυσικά δεν έχει κριθεί κάτι ακόμη, έχει δύο θεωρητικά “βατά” παιχνίδια στη σειρά (Σίριους εντός, Χέλσινγκμποργκ εκτός) και μπορεί να μπει ξανά στο κόλπο.  Θέλει, τουλάχιστον, να τερματίσει εντός τριάδας προκειμένου να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στην Ευρώπη την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Με νίκη σήμερα θα πιάσει στην 3η θέση την Χάμαρμπι. Επιστρέφει λογικά ο στόπερ Περ Κάρλσον που ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό του.