17η αγωνιστική

*Αήττητη η ΑΪΚ σε 14 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Σίριους, μετρώντας δέκα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΪΚ – Σίριους 0-0

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 36′ με τον Αμπού Αλί και παρότι δέχθηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο (37′, πεν. 44′), έφερε το ματς στα ίσα με τον Χέιερ στο 49ο λεπτό. Δέχθηκε όμως και τρίτο τέρμα στο 77′, για να μείνει και με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Σίριους, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Ντέγκερφορς (0-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον υποδέχθηκε τη Μιάλμπι, από την οποία και ηττήθηκε με 2-3. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική και το έκανε ως ένα βαθμό σε ένα ανοιχτό ματς, ωστόσο είχε αρκετά αμυντικά θέματα και το “πλήρωσε”.

Τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες στροφές, οπότε και είναι οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Ηττήθηκε στα 5/7 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και δυο νίκες. Εκτίει τιμωρία ο Ντάνιελ Στένσον, μακροχρόνια τα υπόλοιπα αγωνιστικά προβλήματα για το Σίριους – ΑΪΚ.

Σίριους Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη για δεύτερο σερί ματς έμεινε η ΑΪΚ, μετά και το διπλό 1-2 επί της Βάρμπεργκς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποδέχθηκε τη Μάλμε, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Σε ένα αρκετά δυναμικό παιχνίδι, δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Αντιθέτως, γλίτωσε τα χειρότερα σε αρκετές περιπτώσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και δοκάρι.

Διατηρείται αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, μόλις 14η με ισάριθμους βαθμούς, ούσα πάνω από τις Γκέτεμποργκ και Βάρμπεργκς. Πήρε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της, τα οποία είναι και τα μοναδικά στα οκτώ συνολικά αντίστοιχα παιχνίδια της. Ανακοίνωσε την απόκτηση του διεθνή Κύπριου φορ Ιωάννη Πίττα, καταβάλλοντας ένα ποσό που αγγίζει το 1.000.000 στον Απόλλων Λεμεσού.