*Αγώνας ρεβάνς για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Δανίας. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Σοντερίσκε – Σίλκεμποργκ 0-2

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λίνγκμπι, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Άνταμσεν στο πρώτο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 4′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα βρίσκεται εδώ και τρία παιχνίδια η Σίλκεμποργκ. Την Κυριακή, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν φιλοξενήθηκε από τη Λίνγκμπι, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, με την οποία έμεινε στο 1-1. Μπήκε πολύ δυναμικά και προηγήθηκε με το “καλημέρα”, όμως δέχθηκε πολύ γρήγορα την ισοφάριση. Παρά τις όποιες προσπάθειες και από τις δυο πλευρές στην πορεία, το σκορ δεν άλλαξε ποτέ.

Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση αυτό του μίνι πρωταθλήματος παραμονής, ούσα παράλληλα στο -1 από τη Μίντιλαντ, με την οποία θα δώσει μάχη για την κορυφή. Έμεινε αήττητη στα δυο πιο πρόσφατα εντός της (1-1-0). Έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης, μετά και το 0-2 με το οποίο επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι, οπότε και παίζει τώρα για δυο αποτελέσματα. Στην αποστολή για τη σημερινή ρεβάνς μπήκαν και οι νεαροί Όσκαρ Μπόεσεν και Άσμπιορν Μπόντεργκορντ.

Σίλκεμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Βέιλε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 51′ με τον Κρίστιανσεν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 88′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Όσκαρσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αντιθέτως, η Σοντερίσκε έρχεται από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων, στο οποίο και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Τόμας Νέργκορντ φιλοξενήθηκε από τη Βέιλε, για τη δεύτερη κατηγορία, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, αποδείχθηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες και πήρε το διπλό με γκολ στο φινάλε.

Μοιράζεται έτσι την τρίτη θέση των πλέι οφ με τη Χέλσινγκορ, ούσα παράλληλα στο -6 από την πρώτη δυάδα που οδηγεί σε άνοδο στα “μεγάλα σαλόνια”. Πανηγύρισε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Εξαιρετικά δύσκολη η αποστολή της στο σημερινό παιχνίδι, με την ήττα 0-2 στο πρώτο παιχνίδι να μη της αφήνει πολλά περιθώρια πρόκρισης στα ημιτελικά.