16η αγωνιστική

*Μετρούν 4/6 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΣΕΡΕΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-2 εντός έδρας, από την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και έμειναν στο μηδέν. Στο 47’ ο Βανζέρ σκόραρε για το 0-1 και στο 72’ ο Τεουμά με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-2. Στο 75’ ο Ελισόρ μείωσε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σερένγκ δε διανύει περίοδο φόρμας, τα αποτελέσματά της τελευταία δεν είναι θετικά και η πίεση μεγαλώνει. Μετά την ήττα από την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ (1-2) η διοίκηση αποφάσισε να διακόψει τη συνεργασία της με τον προπονητή Ζοσέ Ζανασάμπ ο οποίος ανέλαβε το καλοκαίρι με την έναρξη της τρέχουσας σεζόν. Ο Γάλλος τεχνικός αφήνει τη Σερένγκ μετά από τρεις διαδοχικές ήττες και σερί πέντε αναμετρήσεων δίχως νίκη. Χρέη πρώτου προπονητή αναλαμβάνει ο Ζαν-Σεμπαστιάν Λεγκρό. Επίσης, σταματά το ποδόσφαιρο στα 32 του χρόνια ο αμυντικός Ντ’Ονόφριο και θα συνεχίσει στο τεχνικό τιμ της ομάδας. Επέστρεψε στη δράση έπειτα από τέσσερις μήνες ο αμυντικός Κιλοτά. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Ελισόρ, Σισοκό και Σιλά. Τραυματίες οι Ντιτς και Λεπουάν.

Σερένγκ Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*5/10 ματς τελευταία είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΣΙΝΤ-ΤΡΑΪΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-3 εκτός έδρας της Βέστερλο, για το πρωτάθλημα. Στο 24’ και στο 45+3’ με εκτέλεση πέναλτι, ο Μπρουνό έκανε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 54’ ο Ντε Κάιπερ μείωσε σε 1-2 και στο 83’ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 83’ ο Χαγιάσι σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Σιντ-Τράιντεν έκανε τα εύκολα-δύσκολα στην αναμέτρηση με αντίπαλο τη Βέστερλο (2-3) εκτός έδρας, χρειάστηκε ένα τέρμα στο φινάλε από τον Χαγιάσι για να πάρει τους τρεις βαθμούς, ενώ ήταν μπροστά στο ημίχρονο με δύο γκολ διαφορά. Τα “Καναρίνια” νίκησαν έπειτα από δύο αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, στις οποίες δεν κατάφεραν καν να πετύχουν γκολ. Η ομάδα του Μπερντ Χόλερμπαχ είναι προ των πυλών της οκτάδας και παλεύει να βρει σταθερότητα για να κερδίσει θέσεις στην κατάταξη. Χρειάζεται το σκοράρισμα του Τζιανί Μπρουνό, ο οποίος είναι πρώτος στη σχετική λίστα της ομάδας, με 6 τέρματα. Στο αγωνιστικό σκέλος, επέστρεψε ο τερματοφύλακας Σμιντ, εξέτισε και ο κεντρικός αμυντικός Αλ-Ντακχίλ, ωστόσο, είναι εκτός λόγω τιμωρίας ο αμυντικός Μπάουερ.