*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Λάτσιο και Φέγενορντ.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν εντός δεκαετίας.

*Η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν ήταν στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ το μακρινό 2011, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να πανηγυρίζει δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (2-0 εντός έδρας, 0-1 εκτός έδρας).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΕΛΤΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Χαρτς με σκορ 1-4, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ο’Ρίλεϊ στο 4’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μαέντα στο 23’. Το 0-3 πέτυχε ο Φουρουχάσι στο 51’ και το 1-3 ο Σάνκλαντ στο 64’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ιβάτα στο 81’.

Πολύ καλή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Σέλτικ. Είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και πήρε ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη δεν μείωσε το ρυθμό της, σκοράροντας ξανά, ενώ έβγαλε παράλληλα αδράνεια, δεχόμενη εξίσου γκολ.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ θέλει να αποσπάσει σήμερα, ξεπερνώντας το «μεγαθήριο» του ομίλου. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, σκοράρει με συνέπεια σε όλες τις αναμετρήσεις της και ειδικά εντός έδρας. Αμυντικά έχει σημαντικά προβλήματα σε σχέση με την περσινή σεζόν, καθώς δέχεται με τεράστια ευκολία γκολ, ειδικά στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της.

Σέλτικ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Θέλτα, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Γκριζμάν στο 29’ με πέναλτι και το 0-2 ο ίδιος στο 64’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε και πάλι ο Γκριζμάν ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ στο 70’. Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Βιλάρ στο 25’.

Ακόμα μία καλή εμφάνιση και εύκολη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Απέκτησε από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε πλήρως, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα με άνεση. Αμυντικά δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, διατηρώντας το μηδέν παθητικό.

Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις και το νικηφόρο σερί της θέλει να δώσει, περνώντας και από την έδρα της Σέλτικ. Ασταμάτητη εδώ και αρκετό καιρό, έχει βρει ρυθμό και παίζει αρκετά πιο επιθετικό ποδόσφαιρο από αυτό που την έχουμε συνηθίσει. Σκοράρει με το «τσουβάλι», αλλά παράλληλα δέχεται γκολ σε αρκετά από τα παιχνίδια της, όμως αυτό δεν φαίνεται να την πτοεί ιδιαίτερα. Γνωρίζει πως με νίκη σήμερα θα θέσει γερές βάσεις για πρόκριση, όντας αυτή τη στιγμή στην κορυφή του ομίλου.