14η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Αλαβές δεν έχει υποστεί ήττα από τη Ράσινγκ Σανταντέρ στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Λεγανές, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Διαφορετικά ημίχρονα, στο πρώτο ήταν καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, στο δεύτερο ανέβασαν στροφές οι γηπεδούχοι. Στο 67’ αποβλήθηκε ο Πόμπο για τη Ράσινγκ Σανταντέρ.

Η Ράσινγκ Σανταντέρ είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα και έχει καταφέρει να πάρει διαδοχικά θετικά αποτελέσματα. Νέα ισοπαλία, αυτή τη φορά εναντίον της Λεγανές (0-0) εκτός έδρας, όπως και πριν τρία ματς στο γήπεδο της Ουέσκα (0-0). Ενδιάμεσα, πήρε το βαθμό κόντρα στην Πονφεραδίνα, με το 1-1 εντός έδρας. Έτσι, συμπλήρωσε έξι αναμετρήσεις δίχως ήττα στο πρωτάθλημα. Νωρίτερα, πήρε δύο πολύ σημαντικά αποτελέσματα που της δίνουν τεράστια ώθηση, αγωνιστικά και ψυχολογικά. Επικράτησε της Σαραγόσα (1-0) εντός έδρας, αμέσως μετά το μεγάλο “διπλό” στη Βαλένθια εναντίον της Λεβάντε με το ίδιο σκορ. Όσον αφορά την αποστολή είναι εκτός ο Χόρχε Πόμπο λόγω τιμωρίας. Εκτός έμειναν επίσης οι τραυματίες Ματέους Αϊάς, Ελιτίμ, Μαντίγια και Ομοΐγκι. Στην αποστολή ο Σέκου Γκασάμα, αλλά δεν είναι απόλυτα έτοιμος.

Ράσινγκ Σανταντέρ Στατιστικά

*8/10 επίσημα παιχνίδια με No Goal

*9/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 4/10 ματς εντός έδρας

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας, της Οβιέδο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 16’ ο Αμπκάρ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 71’ ο Μπόρχα Μπαστόν ισοφάρισε σε 1-1 και στο 90+9’ ο Σάλβα Σεβίγια με εκτέλεση πέναλτι έδωσε τη νίκη στην Αλαβές.

Η Αλαβές επέστρεψε στις νίκες, πολύ δύσκολα όμως, απέναντι στην Οβιέδο (2-1), εντός έδρας. Χρειάστηκε ένα τέρμα με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις για να πάρει τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Λουίς Γκαρθία Πλάθα. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, όσο και το αήττητο σερί που “τρέχει”. Νωρίτερα, “κόλλησε” στο μηδέν με αντίπαλο τη Σπόρτινγκ Χιχόν (0-0) εντός έδρας. “Στην άμυνα μετράει η νοοτροπία που θα έχουμε και στην επίθεση η αποτελεσματικότητα”, είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός των “Μπαμπαθόρος”. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και είναι εκ νέου στη διάθεση του προπονητή του ο μέσος Μπεναβίδες. Αντιθέτως, είναι εκτός ο τιμωρημένος αμυντικός Ρουμπέν Ντουάρτε. Τέλος, είναι εκτός ο επιθετικός Σιλά και ο αμυντικός Σέντλαρ καθώς ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.