*1η αγωνιστική

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Η περσινή νίκη της Σάντεφιορντ επί της Ρόζενμποργκ, ήταν η πρώτη μετά από ένα αήττητο είκοσι αγώνων που έτρεχε η Ρόζενμποργκ απέναντί της (16-4-0).

✅ Ποιες είναι οι καλύτερες στοιχηματικές εταιρίες για ποντάρισμα στη Νορβηγία!

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Δέχτηκε την συντριβή με 5-0 από την Βίκινγκ σε φιλικό παιχνίδι την προηγούμενη εβδομάδα. Δύο γκολ που δέχτηκε στο πρώτο μέρος (18′, 29′) και άλλα τρία στην επανάληψη (49′, 62′, 72′).

Καταστροφική η περσινή σεζόν από κάθε άποψη για την μεγαλύτερη και πιο βαριά φανέλα της χώρας. Όχι μόνο δεν έφτασε καν κοντά στο να κυνηγήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά τις τελευταίες αγωνιστικές έμπλεξε και με σενάρια υποβιβασμού.

Μολονότι πολλοί περίμεναν σημαντικές αλλαγές, εκείνη προσέλαβε έναν άπειρο Σουηδό προπονητή δίχως εμπειρίες από πρώτες ομάδες. Παράλληλα, το ρόστερ της είναι περίπου το ίδιο με πέρυσι. Βαδίζει στο άγνωστο για την ώρα, γερή μουρμούρα προέκυψε μετά την ήττα στο τελευταίο φιλικό από την Βίκινγκ. Τραυματίες οι Χολμ, Αουγκούστινσον και Θόρβαλντσον, τιμωρημένος ο Τάνγκβικ.

Ρόζενμποργκ Στατιστικά

*4/6 τελευταία φιλικά της έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία φιλικά της έληξαν με N/G

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε την Οντ με 0-2 σε φιλικό προετοιμασίας. Άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2′), ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στο 65′.

Από τις ομάδες που τα κατάφεραν στο νήμα πέρυσι, αφού σώθηκε και απέφυγε τα μπαράζ την τελευταία αγωνιστική. Προσπαθεί να εδραιωθεί στην πρώτη κατηγορία και δείχνει να το πετυχαίνει σιγά σιγά τα τελευταία χρόνια, μετά από συνεχόμενους υποβιβασμούς και ανόδους από την Β’. Για να αποφύγει ανάλογα καρδιοχτύπια με πέρυσι, η διοίκηση φρόντισε να ενισχύσει το ρόστερ ποιοτικά.

Στο τιμόνι ο κόουτς Τέργκστρομ για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, ξέρει τον σύλλογο απ’ έξω και ανακατωτά. Προβληματικό στο φιλικό, έδειξε να ρολάρει πάντως στα δύο τελευταία, όπου νίκησε χωρίς να δεχτεί γκολ τις Στρομσγκόντσετ και Οντ. Τραυματίας ο Μέλχιορ.