* 6η αγωνιστική

* Η Ρεν έχει εξασφαλισμένη θέση στην πρώτη 2αδα και για να κατακτήσει την 1η θέση χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από τη Φενέρμπαχτσε. Σε περίπτωση νίκης αμφοτέρων η πρωτιά θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων με την Ρεν να είναι στο -1.

* Αδιάφορη βαθμολογικά η ΑΕΚ Λάρνακας, είναι σίγουρα 3η και θα συνεχίσει στο Conference League

* Στον Α’ γύρο (08/09): ΑΕΚ Λάρνακας – Ρεν 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Μονπελιέ. Ο Τεριέ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, ο Καλιμουεντό έκανε το 2-0 στο 23’ και ο Γκουιρί διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο 85’.

Το κάζο στην Πόλη, όπου ισοφαρίστηκε από 0-3 σε 3-3 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, διαδέχθηκε μία ακόμη πειστική εμφάνιση και νίκη στη Ligue 1, η 5η σερί, με την οποία ανέβηκε στην 3η θέση και το -8 από την κορυφή. Απέναντι στη Μονπελιέ, η κεφαλιά του “καυτού” Τεριέ από στατική φάση και το κλέψιμο ψηλά για το πλασέ του Καλιμουεντό απλοποίησε νωρίς τα πράγματα για την ομάδα του Ζενεσιό, που κατάφερε να κάνει και συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο.

7-1-0 το ρεκόρ της από το ξεκίνημα του Οκτώβρη, με μοναδική ισοπαλία αυτή στην Πόλη πριν μία εβδομάδα. Είναι αήττητη (10-4-0) από τον Αύγουστο, έκτοτε, σε 11 παιχνίδια σκόραρε 2+ φορές!

Μακροχρόνια απών ο τραυματίας Σανταμαρία (χαφ), δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρώπη ο Τσέκα που αποκτήθηκε για τη θέση του. Σταθερά εκτός και ο αμυντικός Ομαρί, ενώ ο μέσος Ντουέ, που έχασε το κυριακάτικο παιχνίδι λόγω ασθένειας, είναι αμφίβολος.

ΡΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ και στα 7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το Europa League

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Καρμιώτισσας. Ο Άλτμαν έκανε χατ-τρικ με γκολ στο 1ο, το 18ο και το 61ο λεπτό, το τρίτο με πέναλτι. Στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Γκιούρκσο.

Με πειστική εμφάνιση κι εντυπωσιακό σκορ επέστρεψε στις νίκες την Κυριακή η ΑΕΚ, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση του κυπριακού πρωταθλήματος, διατηρώντας παράλληλα το -7 από την κορυφή. Απλοποιήθηκαν τα πράγματα με τα δύο γρήγορα γκολ του Άλτμαν, είχε τις ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ στην συνέχεια η ομάδα του Όλτρα.

Στον όμιλο του Europa League η υπέρβαση δεν έγινε, αλλά ο μίνιμουμ στόχος επετεύχθη. Με την ισοπαλία (3-3) απέναντι στην Ντινάμο Κιέβου την περασμένη Πέμπτη εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση και την συνέχεια στο Conference League. Άρα πηγαίνει εντελώς αδιάφορη στη Βρετάνη και ο κόουτς Όλτρα αναμένεται να κάνει εκτεταμένο rotation, όπως φαίνεται και από την σύνθεση της αποστολής.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Γκαρσία (αρ. μπακ). Εκτός αποστολής έμειναν οι Όιερ (χαφ), Τριτσκόφσκι (επιθετικός), Άλτμαν (επιθετικός), Φαράζ (εξτρέμ), Ασάντε (επιθετικός), Ρόμο (επιθετικός) και Κάσας (δεξί μπακ). Μακροχρόνια τραυματίες οι Παρασκευάς (κίπερ) και Γκάμα (εξτρέμ).