6η αγωνιστική.

*Το παιχνίδι διεξάγεται στο ουδέτερο «Μετροπολιτάνο» (έδρα της Ατλέτικο), αφού η φυσική έδρα της Μαχαδαχόντα δεν πληροί της προϋποθέσεις.

ΡΑΓΙΟ ΜΑΧΑΔΑΧΟΝΤΑ

Στην ανωτερότητα της Γρανάδα υπέκυψε την περασμένη αγωνιστική η Ράγιο Μαχαδαχόντα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 εκτός έδρας. Έμεινε πίσω στο 21’ (1-0) και ορθά της ακυρώθηκε γκολ στη συνέχεια, για να δεχθεί δεύτερο τέρμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (2-0 στο 45’+1’). Στην επανάληψη δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίσταση και το 3-0 στο 64’ της συνάντησης σήμανε και το τέλος του αγώνα.

Επιστροφή στις ήττες για τη Μαχαδαχόντα, μετά από δύο σερί νίκες επί των Ταραγόνα (0-1) και Λούγκο (1-0), στο 2-0-3 το ρεκόρ της στην παρθενική της συμμετοχή στη Σεγούντα, όπου έχει ως μοναδικό στόχο την παραμονή στην κατηγορία. Χρειάζεται να πάρει βαθμούς στην έδρα της, πόσο μάλλον τώρα που υποδέχεται μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο με αυτήν και η νίκη κόντρα στην Εξτρεμαδούρα είναι μονόδρομος. Παραμένουν στα πιτς οι Αντουχάρ (Αμυντικός) και Καρλίτος (Μέσος), νέα απουσία ο Βερδές (Αμυντικός, 4, 0). Έτοιμος για ντεμπούτο ο Άλβαρο Μπούστος (Επιθετικός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Γρανάδα.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα απ’ τα πέντε φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Ράγιο Μαχαδαχόντα – Εξτρεμαδούρα παίζει στον Stoiximan

ΕΞΤΡΕΜΑΔΟΥΡΑ

Από την άλλη πλευρά, η Εξτρεμαδούρα γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από τη Λας Πάλμας εντός έδρας. Έμεινε πίσω με πέναλτι στο 14’ (0-1), κέρδισε και αυτή πέναλτι στο 37’ με τον Γκαγιέχο να ισοφαρίζει σε 1-1 στην επαναφορά (1-1 στο 38’). Στην επανάληψη έμεινε ξανά πίσω στο 49’ (1-2), προσπάθησε έπειτα να βρει απάντηση, απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 63’ της συνάντησης, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει ποτέ στην ισοφάριση.

Τέταρτη διαδοχική ήττα για την Εξτρεμαδούρα, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τις Λα Κορούνια (0-1), Σπόρτινγκ Χιχόν (2-0) και Γρανάδα (1-3), αγνοεί ακόμη τη λέξη νίκη στο πρωτάθλημα, μετρώντας και μια ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Οβιέδο (1-1 εκτός έδρας),  σε παιχνίδι που στάθηκε τυχερή και θα έπρεπε να ηττηθεί. Υπάρχει προβληματισμός στο εσωτερικό της για τις εμφανίσεις της ομάδας, με τον τεχνικό Χουάν Σάμπας να προσπαθεί να βρει λύσεις, ιδιαίτερα στην επίθεση, όπου η Εξτρεμαδούρα έχει μεγάλο πρόβλημα. Παραμένει στα πιτς ο Μπόρχα Γκαρθία (Αμυντικός), επιστρέφουν οι Τιένθα (Μέσος, 1, 0) και Ρενέγια (Επιθετικός, 2, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Λας Πάλμας.

Στατιστικό: G/G τα τρία απ’ τα πέντε φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.