ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Τέλος έλαβαν οι όποιες ελπίδες είχε η Πουέμπλα για συμμετοχή στα πλέι οφ, μετά και την ”λευκή” εκτός έδρας ισοπαλία στην έδρα της Τιχουάνα, την προηγούμενη εβδομάδα. Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής έδειξαν πως η Πουέμπλα έπρεπε να επικρατήσει στο παιχνίδι αυτό, για να εξακολουθεί να έχει ελπίδες να τερματίσει μέσα στην πρώτη οκτάδα. Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στη σεζόν, η Πουέμπλα μετράει μόλις μια νίκη στα τελευταία εννέα παιχνίδια της, γεγονός που την έφερε στην 13η θέση της βαθμολογίας. Χωρίς κάποιο στόχο πλέον, θα παίξει μόνο για την τιμή της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Τιχουάνα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΕΡΕΤΑΡΟ

Στην ίδια θέση βρίσκεται και η Κερετάρο μετά και την εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Πούμας, η οποία την έφερε στην ισοβαθμία με την Πουέμπλα, έχοντας όμως καλύτερη απολογισμό τερμάτων. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από 22′ αγώνα, η ομάδα του Μανουέλ Βούκετιχ έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει ζωντανό το όνειρο των πλέι οφ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ο Έντγκαρ Μπενίτεθ που ισοφάρισε, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Χαβιέ Γκόμεζ αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ωστόσο, αυτή η νίκη δεν ήταν αρκετή για την Κερετάρο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Πούμας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.