*Αγώνες ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Χιλής. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας δεν ακολουθεί παράταση και το παιχνίδι οδηγείται απευθείας στα πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του Μπαρνετσέα – Κουρίκο Ουνίδο.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ντεπόρτες Βαλντίβια – Πουέρτο Μοντ 4-0

ΠΟΥΕΡΤΟ ΜΟΝΤ (Β’)

Αδίκησε τον εαυτό της στο πρώτο παιχνίδι με την Ντεπόρτες Βαλντίβια η Πουέρτο Μουντ, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 4-0 εκτός έδρας. Δεν άξιζε να χάσει με τόσο μεγάλο σκορ, σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο έμεινε πίσω στο 43’ (1-0). Στην επανάληψη δέχθηκε δεύτερο στο 49’ (2-0), έπειτα έχασε ευκαιρίες για να μειώσει, ήρθε το 3-0 στο 72’, συνέχισε να έχει φάσεις για το 3-1, ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια, έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 80’, δεχόμενη το 4-0 στο φινάλε της αναμέτρησης (4-0). Πλέον έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο στη ρεβάνς, ωστόσο θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό και να αποχαιρετήσει με μια νίκη τουλάχιστον το Κύπελλο. Παρουσιάζεται δυνατή στην έδρα της, μετρώντας μια ήττα στις επτά πρόσφατες αναμετρήσεις (4-2-1). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο τιμωρημένος Μπαέσα (Μέσος, 15, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Ντεπόρτες Βαλντίβια στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια. (δες το στην Betrebels)

Το Πουέρτο Μοντ – Ντεπόρτες Βαλντίβια παίζει στην Betrebels
Betrebels logo 2019

ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ ΒΑΛΝΤΙΒΙΑ (Β’)

Από την άλλη πλευρά, η Ντεπόρτες Βαλντίβια δε θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο σκορ από το εμφατικό 4-0 στο πρώτο παιχνίδι, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα της δώσει και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Απέκτησε το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, ήταν άκρως αποτελεσματική στην επανάληψη, φθάνοντας στην επίτευξη ακόμη τριών τερμάτων και παρότι στο ενδιάμεσο απειλήθηκε αρκετές φορές από την αντίπαλο. Υπάρχει απόλυτη ευχαρίστηση στις τάξεις της ομάδας μετά το σκορ του πρώτου αγώνα, με τον κόουτς Χόρχε Αραβένα να τονίζει ενόψει της ρεβάνς: «Θέλαμε μια καθαρή νίκη γιατί γνωρίζαμε ότι δε θα έχουμε εύκολο έργο στη ρεβάνς, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να κερδίσουμε τόσο εύκολα. Έχουμε την ευκαιρία να προχωρήσουμε στα προημιτελικά και δε θέλουμε να την αφήσουμε να πάει χαμένη». Χωρίς προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή στο Πουέρτο Μοντ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Πουέρτο Μοντ στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: G/G οι τέσσερις πρόσφατες έξοδοι της Ντεπόρτες Βαλντίβια.