* Προημιτελική φάση του Κυπέλλου Πορτογαλίας

* Νοκ άουτ αγώνας, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πικρή εντός έδρας ήττα δέχθηκε την Κυριακή η Πορτιμονένσε στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μαρίτιμο (1-2), ήταν συνολικά καλύτερη, απείλησε περισσότερο και της ακυρώθηκαν δύο γκολ με “περίεργο” τρόπο. Το πρώτο σε πέναλτι, με τον εκτελεστή Καρλίνιος να γλιστρά όπως εκτελεί, να βρίσκει την μπάλα δύο φορές και να μη μετρά ότι την έστειλε στα δίχτυα. Το δεύτερο για offside με παίκτη εκτός φάσης, που ήταν αμφιλεγόμενο αν επηρεάζει τη φάση. Δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, είχε τον έλεγχο μετά το 1-1, ένα λάθος ψηλά της στοίχισε την ήττα στο τέλος.

Ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του δήλωσε ο κόουτς Πάουλο Σέρτζιο και διαμαρτυρήθηκε για το ακυρωθέν γκολ (offside).

Δεύτερη σερί ήττα μετά από το 3-2 στην έδρα της Σπόρτινγκ, όπου στάθηκε εξαιρετικά στο 11 εναντίον 11, μετά την αποβολή του Σα κατέρευσε και δέχθηκε την ανατροπή. Παραδόξως στην Primeira Liga έχει μαζέψει μόλις 8 πόντους στο γήπεδό της και 16 μακριά από αυτό! Παραμένει ψηλά στη βαθμολογία, στο -2 από την “ευρωπαϊκή” 5αδα.

Στο δρόμο της για τα προημιτελικά του Κυπέλλου απέκλεισε τη Φαμαλικάο εκτός έδρας στα πέναλτι (1-1 κ.δ.), την Πεναφιέλ (0-3 εκτός) και τον Ολιβεϊρένσε εκτός, επίσης στα πέναλτι (3-3 κ.δ.).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Μαρίτιμο. Στο 31’ το εύστοχο πέναλτι του Καρλίνιος ακυρώθηκε για διπλή επαφή στην εκτέλεση. Η Μαρίτιμο προηγήθηκε με τον Γκιτάνε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Φαμπρίσιο ισοφάρισε για την Πορτιμονένσε με πέναλτι στο 68’ και η Μαρίτιμο πήρε τη νίκη με γκολ του Ταγκού ξανά στις καθυστερήσεις.

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* “2-3 γκολ” τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΑΦΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ομάδα της Β’ κατηγορίας στην Πορτογαλία, στην οποία χαμογέλασε η κληρωτίδα στην πορεία της ως τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Δεν συνάντησε ομάδα της Primeira Liga ως τους “16”, όταν έκανε την υπέρβαση εντός έδρας απέναντι στη Μορεϊρένσε (3-1). Μάλιστα παρότι έμεινε πίσω στο σκορ στο 26’ και με παίκτη λιγότερο από το 32’ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι!

Στη Segunda Liga κατατάσσεται 10η με ρεκόρ 6-6-4, στο -8 από την προνομιούχο 3αδα, με παιχνίδι λιγότερο και στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη. Είναι η καλύτερη εκτός έδρας ομάδα της κατηγορίας με ρεκόρ 5-1-2 και συντελεστή τερμάτων 14-9!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Βαρζίμ.