*21η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Πίτερχεντ – Στενχάουσμιρ 0-0, Στενχάουσμιρ – Πίτερχεντ 2-0

* Πέντε σερί N/G μαζί με under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Ιστ Φάιφ, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τα τέρματα των Όστιν (8’), Πέιτζ (23’). Μείωσε με τον Τζόρνταν Μπράουν στο 56’ πριν ισοφαρίσει με τον Ρος στο 90’.

Η Πίτερχεντ έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Ιστ Φάιφ, ισοφαρίζοντας με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αυτή ήταν η πρώτη της ισοπαλία έπειτα από πέντε αγώνες στους οποίους είχε μία νίκη και τέσσερις ήττες.

Στο γήπεδό της κέρδισε τον τελευταίο αγώνα, έπειτα από δύο σερί ήττες σε αυτό.

Ακόμη βέβαια διατηρείται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +4 από την Σπάρτανς πίσω της αλλά με τρία περισσότερα παιχνίδια, στο -16 από την πρωτοπόρο Στενχάουσμιρ, αλλά έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο. Τουλάχιστον είναι και στο +13 από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί στα play off ανόδου, έχοντας και από την ομάδα εκεί τουλάχιστον δύο αγώνες περισσότερους.

Πίτερχεντ Στατιστικά

*8/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*8/15 over 2,5 εντός έδρας

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΡ

Προηγούμενο ματς: Η Στενχάουσμιρ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Στρανράερ με αυτογκόλ του Τζιρβάν στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Στενχάουσμιρ επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Στρανράερ, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία, με αυτή να είναι η 12η συνεχόμενη της νίκη, 14η στα 17 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος που δεν έχει καμία ήττα.

Μάλιστα την τελευταία της ήττα την γνώρισε στο γήπεδό της, πριν από έξι σερί νίκες που έχει εκεί, αλλά ήταν για το κύπελλο Σκοτίας.

Με τέτοια φόρμα είναι λογικό να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με την καλύτερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας, ξεφεύγοντας στο +16 από την δεύτερη θέση και τη σημερινή της αντίπαλο!