* Εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Ρακόβ στα 5 τελευταία μεταξύ τους (4-1-0)

ΠΙΑΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Βίσλα Πλοκ. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε στο 88’ ο Κόλαρ.

Με ήττα επέστρεψε από τη διακοπή την Παρασκευή Πιαστ, για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν ήταν καλή, δικαίως δεν πήρε κάτι από το ματς στο Πλοκ και έμεινε στους 11 πόντους, στην ισοβαθμία εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Η Βίσλα είχε την επιθετική πρωτοβουλία και τις περισσότερες απειλές στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο όμως έκλεισε με καθαρή ευκαιρία της Πιαστ. Παρόμοιο και το σκηνικό στο δεύτερο μέρος, η Βίσλα είχε δύο κλασικές ευκαιρίες (τετ α τετ & δοκάρι) πριν ανοίξει το σκορ με κάθετη πάσα στο χώρο.

Δεύτερη αγωνιστική τιμωρίας για τον στόπερ Μοσόρ, σταθερά εκτός οι τραυματίες Κοσταντίνοφ (χαφ) και Χουκ (στόπερ).

ΠΙΑΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Βίτζεβ Λοτζ.

“Γκέλαρε” η Ρακόβ την Κυριακή, στην επιστροφή της από το break των εθνικών ομάδων, όχι γιατί δεν είχε ρυθμό, αλλά γιατί οι παίκτες της ήταν τρομερά άστοχοι.

Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς του Λοτζ, έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στο 10λεπτο, στη συνέχεια ο φορ Πιασέτσκι αστόχησε σε καθαρό τετ α τετ, ενώ ο εξτρέμ Νόβακ είχε και δοκάρι από κοντά προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Έπεσε η επιθετικότητά της στην επανάληψη, αλλά και πάλι είχε καθαρή ευκαιρία με τον ηγέτη Λόπεθ. Δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους, παρά μόνο σε μία κόντρα στο 89’.

“Ωραίο παιχνίδι. Ωραίο γήπεδο γεμάτο οπαδούς. Από την πλευρά μας, κάναμε ένα καλό ματς, αλλά ήμασταν πολύ αναποτελεσματικοί. Μας κάνει να χάνουμε βαθμούς και να είμαστε δυσαρεστημένοι. Πρέπει να βελτιώσουμε την αποτελεσματικότητά μας” δήλωσε ο κόουτς Παπζούν στο Λοτζ.

Σταθερά εκτός οι μέσοι Τσιζ, Γκβίλια και Τσέμπουλα, άπαντες χρειάστηκαν επεμβάσεις και θα λείψουν καιρό.