11η Αγωνιστική

* No Goal τα 8/10 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Φαμαλικάο. Ο Καντίλ έκανε το 1-0 στο 20ο λεπτό, ο Τόμας ισοφάρισε στο 23ο και στο 46’ ο Μόουρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στην σεζόν η Πάσος Φερέιρα ούτε στο ντεμπούτου το κόουτς Μότα διατηρήθηκε στον πάτο της Primeira Liga μαζί με την σημερινή της αντίπαλο.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στην Φαμαλικάο το Σάββατο, με λίγες φάσεις εκατέρωθεν, δεν βοήθησε το βαρύ, από την βροχή, χορτάρι. Πληγώθηκε με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της για το 1-0, αλλά η απάντησή της ήταν άμεση με σωστά δομημένη επίθεση. Πριν προλάβει να σεταριστεί η άμυνά της μετά την σέντρα της επανάληψης δέχθηκε το δεύτερο γκολ και δεν είχε νέα απάντηση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ.

“Πρέπει να καταλάβουμε τι κάναμε καλά σήμερα και τι πήγε λάθος. Σε πολλά κομμάτια του αγώνα ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Μου άρεσε η νοοτροπία της ομάδας” δήλωσε ο κόουτς Μότα μετά το ντεμπούτο του.

Μειώθηκαν οι απουσίες ενόψει Μαρίτιμο, διαθέσιμοι οι μέσοι Γκαϊτάν, Ιμπραχίμ, Χόλσγκρόουβ και Τζαλό, ο τελευταίος εξέτισε τιμωρία. Παραμένουν εκτός οι Λουίζ Κάρλος (χαφ) και Βιγκάριο (αρ. μπακ), τραυματίστηκε στη Φαμαλικάο ο Βέκιτς (κίπερ).

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δεν σκόραρε στα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αρούκα. Ο Βιντιγκάλ έκανε το 1-0 στο 13ο λεπτό και ο Άντονι Άλβες ισοφάρισε στο 44’.

Ούτε την Κυριακή ήρθε η πρώτη νίκη της σεζόν για τη Μαρίτιμο, παρά τις βελτιωμένες εμφανίσεις της τον τελευταίο μήνα και δεν μπορεί να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της Primeira Liga.

Μπήκε με ένταση στο παιχνίδι, κέρδιζε τις μονομαχίες στο κέντρο και στο transition βρήκε γκολ προβαδίσματος απέναντι στην Αρούκα. Δεν απειλήθηκε ουσιαστικά στο πρώτο μέρος, από τραγικό λάθος του στόπερ Ματέους Κόστα δέχθηκε την ισοφάριση. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο σκόρερ των φιλοξενούμενων απέτυχε σε τετ α τετ, απάντησε στις ευκαιρίες με τον δικό της φορ η Μαρίτιμο πιέζοντας τα αντίπαλα στοπερ και στις καθυστερήσεις κεφαλιά της “ξύρισε” το δοκάρι της Αρούκα.

“Είμαστε κουφοί σε αυτό το γκρουπ. Μπορούν να κάνουν όση φασαρία θέλουν έξω από την ομάδα. Ξέρουμε ότι είμαστε στο σωστό μονοπάτι και ότι θα φτάσουμε στον προορισμό μας. Έχω μεγάλη αυτοπεποίθηση στη δουλειά μου, στο επιτελείο μου και στους παίκτες μου” δήλωσε ο κόουτς Ενρίκες, για τον οποίο μειώθηκαν τα προβλήματα απουσιών ενόψει σημερινού αγώνα.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Σονιόρα (χαφ), επέστρεψε την προηγούμενη αγωνιστική ο αρχηγός Ζούνιορ (στόπερ), έτοιμος και ο Σόουζα (χαφ). Εκτός οι τερματοφύλακες Σίλβα, Τεϊσέιρα και ο φορ Μορένο, αμφίβολος είναι ο Μπρίτο (αμ. χαφ).