*3η αγωνιστική των ομίλων.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Κύπελλο UEFA τις σεζόν 2000-2001 και 2001-2002, αμφότερες στον τρίτο γύρο. Πέρασε η Αϊντχόφεν και στις δύο περιπτώσεις.

*Μόλις μια νίκη έχει ο ΠΑΟΚ κόντρα σε ομάδες της Ολλανδίας, μετράει ρεκόρ 1-8-7 και επιμέρους σκορ 21-31.

*Σε 12 ματς με ελληνικές ομάδες, η Αϊντχόφεν έχει οκτώ νίκες (8-1-3)!

*Ο ΠΑΟΚ έχει μόλις δύο νίκες στα τελευταία 11 ματς του Γιουρόπα Λιγκ (προκριματικά και όμιλοι) με ρεκόρ 2-2-7.

ΠΑΟΚ – Αϊντχόφεν στην Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΠΑΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κρισιμότατο παιχνίδι σήμερα για τον ΠΑΟΚ, που ουσιαστικά «παίζει» την πρόκριση του στην επόμενη φάση. Έκανε τρομερή εμφάνιση την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας ματς με τη Γρανάδα, πήρε άνετα το 0-0 στο τελευταίο ματς του Φερέιρα στην άκρη του πάγκου, είχε ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό. Μερικές ημέρες αργότερα αντιμετώπισε τον Παναιτωλικό εκτός έδρας, στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία, ήταν περισσότερο τακτοποιημένος στο χορτάρι, παρατάχθηκε με 4-2-3-1, αφήνοντας στην άκρη το 3-4-3. Θα έπρεπε να έχει τελειώσει το ματς απ’ το πρώτο ημίχρονο, ήταν ανώτερος απ’ τον αντίπαλο και σοβαρός, δέχτηκε γκολ αποκλειστικά εξαιτίας του Ίνγκασον, θα ήταν άδικο να μην κερδίσει, έστω κι αν το έκανε με γκολ στο φινάλε.

Πρώτη νίκη έπειτα από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες σ’ όλες τις διοργανώσεις για τον ΠΑΟΚ, ήταν μόλις η δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα που σκοράρει πάνω από ένα γκολ. Στο 3-3-0 το ρεκόρ των Θεσσαλονικέων, ανέβηκαν στους 12 πόντους και παρέμειναν στο -4 απ’ τον Άρη, είναι στο -1 από Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, έκαναν κακή πρεμιέρα με το εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Ομόνοια, συνέχισαν με το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Γρανάδα, ενδεχόμενη νίκη σήμερα θα τους βάλει για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης, αφού θα ανέβουν στο +2 απ’ την Αϊντχόφεν και θα έχουν την ευκαιρία να παίξουν για δύο αποτελέσματα στην Ολλανδία.

“Εδώ, η βάρκα είναι μεγάλη. Έχουμε πίεση, καλή πίεση. Ξέρουμε που βρισκόμαστε. Τίποτα δεν έρχεται εύκολα. Ξέρω ότι με τον προηγούμενο προπονητή η ομάδα δούλευε διαφορετικά. Εμείς έχουμε άλλο πλάνο. Στο προηγούμενο παιχνίδι κάναμε κάτι διαφορετικό και θέλουμε να το συνεχίσουμε. Δεν μπορώ να πω πόσο χρόνο θα χρειαστούμε. Ξέρουμε ποιος είναι ο αντίπαλός μας, μία καλή ολλανδική ομάδα που θέλει να παίξει μπάλα. Πρέπει λοιπόν να ασχοληθούμε με την δική μας ομάδα. Το κλειδί είναι να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι”, είπε ο κόουτς Γκαρσία. Χωρίς απουσίες η αποστολή, πάει για 4-3-3 ο Ουρουγουανός κόουτς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-3 επί του Παναιτωλικού. Ο Σφιντέρσκι με ωραία κεφαλιά το 0-1 στο 18’, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με το πέναλτι του Αριγίμπι στο 54’ (αχρείαστο μαρκάρισμα του Ίνγκασον). Ο ΠΑΟΚ είχε φάσεις για να σκοράρει νωρίτερα, τελικά χρειάστηκε το τρομερό φάουλ του Νινούα στο 88’ για να έρθει το 1-2, το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Τσόλακ με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

ΠΑΟΚ Στατιστικά

*Έρχεται από 7/10 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Stoiximan).

*Μετράει 4/6 Under 2.5 στο πρωτάθλημα.

*Μετράει 4/6 Over 2.5 + G/G στην Ευρώπη φέτος.

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν ήθελε να παίξει κόντρα στην Ντεν Χάαγκ την Κυριακή, λόγω σωρείας κρουσμάτων στο εσωτερικό της, το ζήτησε επίσημα απ’ τη διοργανώτρια αρχή, όμως δε βρήκε ανταπόκριση. Πήγε στο παιχνίδι με έντονο εκνευρισμό, αλλά και συσπείρωση, αυτό φάνηκε στο χορτάρι, καθώς παρά τις πολλές απουσίες σ’ όλες τις γραμμές έκανε τρομερή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο διέλυσε τον αντίπαλο και επικράτησε με το δίκαιο 4-0. Έβγαλε χαρακτήρα η Αϊντχόφεν.

Επιστροφή στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Φίτεσε, είχαν προηγηθεί πέντε αγωνιστικές που διατηρούσε το αήττητο η ομάδα του Σμιντ (4-1-0), παρέμεινε στην 3η θέση και το -2 από Άγιαξ και Φίτεσε. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, την περασμένη εβδομάδα πέρασε με το διπλό από την έδρα της Ομόνοιας (2-1 με ανατροπή, το δεύτερο στις καθυστερήσεις), στην πρεμιέρα έχασε εντός έδρας 1-2 απ’ τη Γρανάδα. Είναι στο +1 απ’ τον ΠΑΟΚ, σήμερα παίζει και για την ισοπαλία, με δεδομένο ότι ακολουθεί το μεταξύ τους παιχνίδι στην Ολλανδία.

Ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη με εφτά σοβαρές απουσίες, θα λείψουν οι αμυντικοί Φιρχέφερ, Ντάμφρις και Μπαουμγκάρτλ, ο μέσος Χέντριξ και οι επιθετικοί Γκακπό, Πιρού και Ρομέρο. Επιστρέφει ο μέσος Ροζάριο, που είχε διαγνωστεί με Covid-19, αλλά πλέον υπολογίζεται. “Πάντα παίζουμε απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους και είναι πολύ σημαντικό να κερδίσουμε. Αν πάρουμε τη νίκη αύριο, θα κάνουμε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση, αλλά ο ΠΑΟΚ έχει μία δυνατή ομάδα. Βγάλαμε κάτι καλό στο γήπεδο το περασμένο Σαββατοκύριακο, παίζοντας σε δύσκολες συνθήκες και θα κάνουμε και πάλι το ίδιο”, είπε ο κόουτς Σμιντ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-0 κόντρα στην Ντεν Χάαγκ. Ο Ζάχαβι το 1-0 με πέναλτι στο 16’, το 2-0 έκανε ο Μαντουέκε στο 51’, το 3-0 ήρθε απ’ τον Τόμας στο 84’. Το σκορ έκλεισε ο Μαντουέκε στις καθυστερήσεις.