*8η αγωνιστική

*Τέσσερα σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο κέρδισε 1-6 εκτός έδρας την Βάσκο Ντα Γκάμα, αν και βρέθηκε να χάνει στο 9’ από τέρμα του Βεγκέτι! Ισοφάρισε με τον Έβερτον στο 28’ και προηγήθηκε με τον Πέντρο στο 33’, ενώ ο Νταβίντ Λουίζ έκανε το 1-3 στο 43’, πριν αποβληθεί και αντίπαλος παίκτης στην εκπνοή του ημιχρόνου. Και σκόραρε τρία γκολ ακόμη στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ντε Αρασκαέτα (52’), Μπρούνο Ενρίκε (74’), Γκάμπριελ Μπαρμπόσα (89’).

H Φλαμένγκο όχι απλά πέτυχε πέμπτη συνεχόμενη νίκη, κέρδισε σε ντέρμπι του Ρίο Ντε Ζανέιρο με το εντυπωσιακό 1-6 (!) εκτός έδρας την Βάσκο Ντα Γκάμα. Βέβαια να σημειωθεί πώς το παιχνίδι γινόταν στο γήπεδο που χρησιμοποιεί η ίδια ως έδρα, στο “Μαρακανά”, εκεί που θα παίξει και σήμερα!

Άλλωστε στο γήπεδό της παρουσιάζεται εντυπωσιακή φέτος! Έχει χάσει μόνο από την Μποταφόγκο, με 13 νίκες σε 15 συνολικά αγώνες, οι 12 χωρίς να δεχθεί καν γκολ!

Είναι στην δεύτερη θέση του εθνικού πρωταθλήματος, αλλά σε απόσταση βολής, στο -2 από την κορυφή, έχοντας την ευκαιρία να ανέβει εκεί σε περίπτωση νίκης απόψε.

Φλαμένγκο Στατιστικά

*8/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*14/15 N/G εντός έδρας

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έφερε 1-1 εντός έδρας με την Εστουδιάντες, ανοίγοντας το σκορ με τον Κριστάλδο στο 48ο λεπτό, πριν ισοφαριστεί από τον Μέντες στο 83’.

Η Γκρέμιο δεν κέρδισε την Εστουδιάντες, έφερε 1-1 εντός έδρας, σε ουδέτερο βέβαια, με αποτέλεσμα να περάσει ως δεύτερη στους “16” του Κόπα Λιμπερταδόρες, εξασφαλίζοντας εκεί ραντεβού με την Φλουμινένσε. Ίσως και να προτιμούσε μία ομάδα που γνωρίζει, καθώς ήξερε πώς με ισοπαλία θα έχει αυτή την αντίπαλο!

Αυτή μάλιστα ήταν μόλις η πέμπτη της ισοπαλία σε 29 αγώνες μέσα στο 2024, πρώτη της στο Κόπα Λιμπερταδόρες, χωρίς να έχει κάποια στο εθνικό πρωτάθλημα.

Ουσιαστικά μέχρι να φτιαχτεί το γήπεδό της θα παίζει συνεχώς εκτός έδρας, έχοντας τρεις νίκες και πέντε ήττες στα 10 τελευταία παιχνίδια που ήταν φιλοξενούμενη.