*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάο Πάουλο – Παλμέιρας 0-2

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν και για το κύπελλο φέτος, με την Σάο Πάουλο να κερδίζει δύο φορές, 1-0 εντός και 1-2 εκτός.

*Ντέρμπι του Σάο Πάουλο.

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Παλμέιρας κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Κοριτίμπα, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Γκόμες (33’), Πικέρες (45’), αφού είχε ακυρωθεί τέρμα της αντιπάλου της νωρίς στο παιχνίδι μέσω VAR.

Επιτέλους νίκη για την Παλμέιρας και τέλος στο χειρότερο σερί αποτελεσμάτων για τη φετινή περίοδο, αφού κέρδισε με 0-2 εκτός έδρας την Κοριτίμπα. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από έξι αγώνες που δεν είχε κερδίσει, στους οποίους είχε τέσσερις ήττες και έναν αποκλεισμό από τον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες.

“Ανάσανε” λίγο και ο Αμπέλ Φερέιρα, αλλά κυρίως η ομάδα του που δείχνει αποφασισμένη να παραμείνει εντός πρώτης εξάδας, ώστε να αγωνιστεί και του χρόνου στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Ο Πορτογάλος τεχνικός εξέτισε και την ποινή του και θα είναι σήμερα κανονικά στον πάγκο της ομάδας.

Αυτή τη στιγμή είναι στην τέταρτη θέση, που οδηγεί απευθείας σε ομίλους, αλλά ξέφυγε στο +4, στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας από την έβδομη που δεν οδηγεί ούτε καν στα προκριματικά του.

Παλμέιρας Στατιστικά

*Πέντε σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*12/15 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*12/15 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο κέρδισε σχετικά άνετα με 3-0 εντός έδρας την Γκρέμιο, ανοίγοντας το σκορ με τον Αραούζο στο 21’, ενώ ο Πάμπλο Μάια στο 68’ έκανε το 2-0, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Λουτσιάνο στο 90ο λεπτό.

Η Σάο Πάουλο κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Γκρέμιο, κάνοντας επίδειξη δύναμης, δείχνοντας πως δεν υπάρχει περίπτωση να μπλέξει σχετικά με την παραμονή της. Τουλάχιστον δεν είναι ομάδα για κάτι τέτοιο.

Η διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού αυξήθηκε πάλι στους οκτώ βαθμούς και έχει αρκετές ομάδες από πίσω της!

Μοναδικός της στόχος είναι να μην μπλέξει σε περιπέτειες, αφού έχει πλέον εξασφαλισμένη τη συμμετοχή στους ομίλους του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, ως κυπελλούχος της χώρας. Ίσως και να πετύχει επιτέλους μία νίκη εκτός έδρας, αφού δεν έχει καμία στο πρωτάθλημα!

Αυτό επιτρέπει στον Ντορίβαλ Ζούνιορ να κάνει και ορισμένες δοκιμές σχετικά με την ενδεκάδα, αλλάζοντας πρόσωπα από παιχνίδι σε παιχνίδι, ειδικά τώρα που έρχονται συνεχόμενοι αγώνες.