* 17η αγωνιστική (προτελευταία)

* Οι τέσσερις πρώτοι του ομίλου προκρίνονται απευθείας στο Μουντιάλ του Κατάρ, η ομάδα που θα καταταγεί 5η θα παίξει μπαράζ με χώρα από άλλη προκριματική ζώνη

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Η Ουρουγουάη μετρά τρεις σερί νίκες ως γηπεδούχος με αντίπαλο το Περού σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου με συντελεστή τερμάτων 11-2!

* Στον πρώτο γύρο (03/09): Περού – Ουρουγουάη 1-1

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Βενεζουέλας. Ο Μπετανκούρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ντε Αρασκαέτα έκανε το 2-0 στο 23’ και ο Καβάνι το 3-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 53’ ο Σουάρες με πέναλτι και στο 65’ ο Μαρτίνες διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Γιατρικό για την “σελέστε” αποδείχθηκε η αλλαγή προπονητή στο “παράθυρο” των προκριματικών τον περασμένο Ιανουάριο! Ο εμβληματικός Ταμπάρες αποχώρησε μετά από πολλά χρόνια και με τον Ντιέγκο Αλόνσο στον πάγκο η Ουρουγουάη έκανε 2/2 νίκες και πηγαίνει στα τελευταία παιχνίδια από θέση ισχύος για το Κατάρ. Στο +1 από το Περού και στο +3 από τη Χιλή.

Στις 28 Γενάρη έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο ντέρμπι με την Παραγουάη (0-1), πέρασε νικηφόρα από την Ασουνσιόν με γκολ του Σουάρες στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και κορυφαίου του συνόλου τον Βαλβέρδε. Τρεις μέρες αργότερα διέλυσε τη Βενεζουέλα στο Μοντεβιδέο, πήγε στους 22 πόντους και προσπέρασε στην 4η και τελευταία προνομιούχο θέση του ομίλου. Κρατά πλέον την τύχη στα χέρια της, με νίκη απόψε και ενδεχόμενη ήττα της Χιλής στη Βραζιλία εξασφαλίζει την παρουσία της σε τέταρτο διαδοχικό Μουντιάλ και 14ο στην ένδοξη ιστορία της.

Πλήρης η αποστολή του Αλόνσο για τα δύο καθοριστικά παιχνίδια, μοναδική απουσία από τις κλήσεις σε σχέση με τα τελευταία χρόνια ο φορ Στουάνι, αλλά στη θέση υπάρχει υπεροπλία.

Η αποστολή της Εθνικής Ουρουγουάης

Τερματοφύλακες: Μουσλέρα (Γαλατασαράι), Σόσα (Ιντεπεντιέντε), Ροσέτ (Νασιονάλ), Ντε Αμόρες (Ντεπορτίβο Κάλι)

Αμυντικοί: Αραούχο (Μπαρσελόνα), Σουάρες (Χετάφε), Γοδίν (Ατλ. Μινέιρο), Κοάτες (Σπόρτινγκ), Κάσερες (Λεβάντε), Χιμένες (Ατλέτικο), Καμπρέρα (Εσπανιόλ), Ολιβέρα (Χετάφε), Βίνια (Ρόμα)

Μέσοι: Βαλβέρδε (Ρεάλ), Μπετανκούρ (Τότεναμ), Τορέιρα (Φιορεντίνα), Βεσίνο (Ίντερ), Ντε Λα Κρους (Ρίβερ), Ντε Αρασκαέτα (Φλαμένγκο), Τόρες (Ορλάντο), Ρόσι (Φενέρμπαχτσε), Πελίστρι (Αλαβές)

Επιθετικοί: Σουάρες (Ατλέτικο), Καβάνι (Μαν. Γιουνάιτεντ), Νούνιες (Μπενφίκα), Γκόμες (Βαλένθια)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 1.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για τα προκριματικά

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΠΕΡΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με το Εκουαδόρ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Εστράδα στο δεύτερο λεπτό, ο Φλόρες ισοφάρισε για το Περού στο 69’.

Με ένα συνεχιζόμενο ντεμαράζ στον δεύτερο γύρο του προκριματικού ομίλου το Περού παραμένει “ζεστά” μέσα στη διεκδίκησης μία θέσης στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Διεκδικεί τη δεύτερη σερί πρόκριση σε Μουντιάλ και την 6η συμμετοχή στην ιστορία του.

Στο προηγούμενο “παράθυρο” έβγαλε σπουδαίο διπλό στην Μπαρανκίγια επί της Κολομβίας, σε ματς που η στατιστική έγραψε 69% κατοχή και 30-4 τελικές προσπάθειες υπέρ των γηπεδούχων! Έπαιξε μαζική άμυνα, στάθηκε τυχερό στην πίεση των “καφετέρος” που ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι και “έκλεψε” τη νίκη με τον Φλόρες στο 85ο λεπτό!

Λίγες μέρες αργότερα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα του υποδεχόμενο το Εκουαδόρ. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, αύξησε την πίεση στο δεύτερο μέρος και έσωσε το βαθμό με τον κορυφαίο της βραδιάς Φλόρες.

Έκλεισε 7 χρόνια στον πάγκο της ομάδας ο αναμορφωτής Ρικάρντο Γκαρέκα, ο οποίος δεν συμπεριέλαβε στις κλήσεις του τους βετεράνους Γκερέρο και Φαρφάν. Από θέση ισχύος η “μπλανκιρόχα” για την 5η θέση που οδηγεί στα διηπειρωτικά μπαράζ. Την Τρίτη ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της με την αδιάφορη Παραγουάη εντός έδρας