*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μόρτον-Άρμπροουθ 1-2.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Άρμπροουθ-Μόρτον 1-1.

ΜΟΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σέλτικ, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Κυπέλλου Σκωτίας. Το 1-0 ο Μούι με πέναλτι στο 18’ και το 2-0 ο Φουρουχάσι στο 21’. Το 3-0 ο Τέρνμπουλ στο 42’ και το 4-0 ο Φουρουχάσι με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 45+1’. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μούι με εξίσου δεύτερο προσωπικό γκολ στο 84’.

Αναμενόμενη ήττα για τη Μόρτον που δεν έκανε παρ’ όλα αυτά καθόλου καλή εμφάνιση. Δεν στάθηκε σε καμία περίπτωση ανταγωνιστική, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν εύκολα χώρους και να παραβιάσουν την εστία της σε πολλές περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Η επανάληψη ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά στα τελευταία λεπτά δέχθηκε ακόμη ένα γκολ.

Από το αδιέξοδο που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα θέλει να βγει, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Δεν είναι σε καλή κατάσταση, είναι φανερό και από τα αποτελέσματά της, καθώς έχει πολλά προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι, ενώ παράλληλα έδειξε δυσκολία στο σκοράρισμα στις τελευταίες αναμετρήσεις της. Επιστρέφει παρ’ όλα αυτά στις εντός έδρας αναμετρήσεις ύστερα από τα τέλη του Νοέμβρη, θέλοντας να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που «τρέχει» και παίρνοντας την πρώτη της νίκη εντός του 2023.

Μόρτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μάδεργουελ, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Κυπέλλου Σκωτίας. Το 0-1 ο Μαντρόν στο 26’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 90+4’.

Πάλεψε η Άρμπροουθ, αλλά εν τέλη υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μάδεργουελ. Μπήκε καλά στο ματς, είχε μερικές ευκαιρίες, αλλά λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους, κάτι το οποίο της «έκοψε» τα πόδια. Στην επανάληψη προσπάθησε να βγει μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν χώρους και να «κλειδώσουν» την πρόκριση πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ματς.

Το «βάρος» της πέφτει στο πρωτάθλημα ύστερα από τον αποκλεισμό στο κύπελλο και στο να σωθεί. Μέτρια η εικόνα της, δεν πείθει ιδιαίτερα, όμως είναι εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα. Πολύ πιο επικίνδυνη μεσοεπιθετικά, βρίσκει δίχτυα με μεγαλύτερη συνέπεια, αλλά αυτό δεν της επιτρέπει να αποσπά συνεχώς θετικά αποτελέσματα, αφού τα αμυντικά της προβλήματα υπερισχύουν.