*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σκάνθορπ – Χάλιφαξ 0-2

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Τορκί, με ένα τέρμα του Χολ στο 72ο λεπτό του αγώνα, αν και έχασε μία καλή ευκαιρία προς το τέλος για να ισοφαρίσει, όμως γενικώς δεν ήταν τόσο επιθετική και απειλητική.

Η Χάλιφαξ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Τορκί, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, αλλά αμφότερες ήταν μακριά από την έδρα της. Σε αυτήν παραμένει αήττητη εδώ και εφτά παιχνίδια, όμως με ισοπαλία στο πιο πρόσφατο, έπειτα από έξι σερί νίκες που είχε πετύχει εκεί.

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η θέση του, μένοντας λίγο πίσω ξανά, στο -7 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ενώ διατηρείται πάρα πολύ από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +10 από αυτήν.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*Εχει 3/5 G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 18/28 under 2,5 στη σεζόν, 7/12 εντός έδρας

*Εχει 8/12 N/G εντός έδρας

ΣΚΑΝΘΟΡΠ

Προηγούμενο ματς: Η Σκάνθορπ έχασε 0-2 εντός έδρας από την Γουόκινγκ, δεχόμενη το πρώτο τέρμα πολύ νωρίς, από τον Μπράουνε μόλις στο πέμπτο λεπτό, ενώ το δεύτερο ήρθε από τον Αμοντ στο 87’.

Η Σκάνθορπ έχασε 0-2 εντός έδρας από την Γουόκινγκ, σε έναν αγώνα που έγινε πριν 11 μέρες και διακόπηκε κάποια στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, επειδή οι οπαδοί της εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο, ώστε να διαμαρτυρηθούν για τον ιδιοκτήτη της ομάδας Πίτερ Σουάν, αφού η ομάδα είναι σε πορεία χρεοκοπίας. Πάντως υπάρχουν συζητήσεις για αλλαγή ιδιοκτησίας.

Το αγωνιστικό κομμάτι μοιάζει επηρεασμένο, έχοντας 10 ήττες στα 13 τελευταία παιχνίδια της, με μία νίκη στον τελευταίο αγώνα της πριν την προηγούμενη ήττα. Αλλά μακριά από την έδρα της ακόμη ψάχνει την πρώτη φετινή νίκη της, έχοντας 10 ήττες σε 15 αγώνες.

Συνεχίζει να είναι ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, αλλά διατηρεί την απόσταση της στο -5 από τις θέσεις παραμονής. Και στον πάγκο της παραμένει ως υπηρεσιακός τεχνικός ο Μάικλ Νέλσον.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο επιθετικός Κάρβερ και ο μέσος Σρίμπτον που θα λείψει για καιρό, ενώ ο μέσος Φίνι μπήκε στην αποστολή, αλλά ίσως να μην καταφέρει να είναι στην τελική 16αδα απόψε.