* Προημιτελικά του κυπέλλου Βελγίου. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ ΖΙΛΟΥΑ (Β΄)

Αγωνίζεται στην β΄ κατηγορία την τελευταία πενταετία, όταν και κατάφερε να πάρει την άνοδο και στέκεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικά μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Μετά από 5 αγωνιστικές στον β΄ γύρο είναι στο -3 από την κορυφή με 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα και προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Μπέερσοτ. Προηγήθηκε στο παιχνίδι με τον Φισέλες στο 21΄ αλλά δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ του Μορένο, λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης.

Στο κύπελλο δεν έχει καταφέρει να διακριθεί ποτέ στο παρελθόν ενώ στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε την Σίτι Πάιρετς εντός έδρας και με σκορ 3-0, την Άντερλεχτ εκτός έδρας και με σκορ 3-0 και την Κνόκε εντός έδρας και με σκορ 3-2. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια τους, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Μπέερσοτ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου στην Β΄ Βελγίου.

Το Ουνιόν Σεν Ζιλουά – Γκενκ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΓΚΕΝΚ (Α΄)

Επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-0 την Οστάνδη εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν στο 33΄ με τον Μαλινόφσκι. Η ανωτερότητα τους συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, διπλασιάζοντας τα τέρματα τους με τον Σαματά στο 74΄. Αν οι παίκτες της Γκενκ ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγάλες διαστάσεις. Έτσι μετά από 19 αγωνιστικές αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τις Κλαμπ Μπριζ και Αντβέρπ στην κορυφή.

Στο κύπελλο μετρά 4 κατακτήσεις με πιο πρόσφατη αυτή του 2013 (2-0 την Σερκλ Μπριζ) αλλά και 1 χαμένο τελικό αυτόν πέρυσι από την Σταντάρ Λιέγης με σκορ 1-0 στην παράταση. Στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε εύκολα εντός έδρας και με σκορ 4-0 τη Λόμελ και δύσκολα εκτός έδρας τη Σαρλερουά και με σκορ 3-1. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Κλεμάν αναμένεται να φρεσκάρει το βασικό του σχήμα.

Στατιστικό: Μετρά 6 παιχνίδια χωρίς ήττα, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Οστάνδης, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.