* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας

* Στο πρωτάθλημα (02/09): Ουμρανιεσπόρ – Τραμπζονσπόρ 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΟΥΜΡΑΝΙΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Ιστανμπούλσπορ. Στο 12ο λεπτό η Ουμρανιεσπόρ έχασε πέναλτι με τον Μρσιτς και πριν το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δις με Ετέμι (30’) και Καμπασακάλ (45+4’).

Αναποτελεσματική, αφελής αμυντικά στο κυριακάτικο “εξάποντο” παραμονής, χάθηκε η καλή ψυχολογία που είχε χτίσει με τους 7 κερδισμένους βαθμούς στα τρία προηγούμενα παιχνίδια κι επέστρεψε στον πάτο της βαθμολογίας.

Μπήκε καλύτερα στη μάχη των ουραγών, είχε την επιθετική πρωτοβουλία, το άσχημα εκτελεσμένο πέναλτι όμως της χάλασε το μομέντουμ και οι φιλοξενούμενοι την χτύπησαν δις σε αντεπιθέσεις για το 0-2 του ημιχρόνου. Κυριάρχησε εδαφικά στο δεύτερο μέρος, αλλά ήταν φλύαρη, ανούσια στην κατοχή της, οι φιλοξενούμενοι έχασαν πιο “καθαρές” ευκαιρίες στην κόντρα.

Ο κόουτς Ουτσάρ τα έβαλε με τους οπαδούς της ομάδας που αποδοκίμασαν τους παίκτες ζητώντας στήριξη από τον κόσμο και μεταγραφές από τη διοίκηση. Το δεύτερο αίτημα εισακούσθηκε με τους δανεισμούς των Οζέρ (κίπερ) και Σεκιντίκα (εξτρέμ) από την Εγιουπσπόρ. Αντιθέτως, εκτός ομάδας τέθηκαν οι Κιριντίλι (κίπερ) και Ντελ Βάγιε (εξτρέμ) σε σύμφωνη γνώμη προπονητή και διοίκησης, αμφότεροι αγωνίστηκαν την Κυριακή.

Εξέτισαν τιμωρίες κι επιστρέφουν οι Άλισον (στόπερ), Γκιουρμπουλάκ (χαφ) και Ντεμίρ (κίπερ).

ΟΥΜΡΑΝΙΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 10/12 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπασακσεχίρ. Ο Μπακασέτας πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 21ο λεπτό και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Οκάκα της Μπασακσεχίρ.

Παρότι επέστρεψε στις νίκες, για την 4η διαδοχική εντός έδρας μετά τη διακοπή και διεύρυνε το εντυπωσιακό εγχώριο αήττητο σερί στην Τραπεζούντα, η πρωταθλήτρια επιβεβαίωσε ότι δεν είναι καλά. Διόλου πειστική, τυχερή περισσότερο η επικράτηση επί της Μπασακσεχίρ το περασμένο Σάββατο.

Μπήκε με ορμή στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα, ούσα ξανά αργή στην ανάπτυξή της. Ευτύχησε όμως να δει τον αντίπαλο κίπερ να χάνει μέσα από τα χέρια του το αδύναμο σουτ του Μπακασέτα για το 1-0. Αμυντικά ήταν σταθερή μέχρι την ανάπαυλα, πιέστηκε στο δεύτερο μέρος, η Μπασακσεχίρ είχε τον έλεγχο του ρυθμού κι έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Αντιθέτως, η ομάδα του Αβτσί δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου μετά την ανάπαυλα, ούσα ξανά ελλιπής σε εντάσεις.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός στόπερ Ούγκο, σταθερά εκτός οι Βίστσα (εξτρέμ), Τουρκμέν (στόπερ), Ασάν (δεξί μπακ) και Τοκόζ (χαφ), δεν ταξίδεψε ούτε ο Γκμπαμέν (αμ. χαφ).

Αποχώρησε για την Άδανα Ντεμιρσπόρ ο Ερντογάν (αρ. μπακ).