*23η αγωνιστική.

* Η Έιμπαρ έχει κερδίσει τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους, έσπασε σερί νικών στο 1-1 του πρώτου γύρου (16/10).

* G/G τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους, κανενα δεν είχε περισσότερα από 3 γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΥΕΣΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Σπόρτινγκ εκτός. Η αντίπαλος είχε τις περισσότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες, στο τέλος παραλίγο να της “κλέψει” το τρίποντο μέσω αντεπιθέσεων.

Ανεξαρτήτως αν στο τέλος έβγαλε κάποιες αντεπιθέσεις, την ισοπαλία είχε στο μυαλό όσο έπαιζε στο “Μολινόν” και αυτήν πήρε. Γενικότερα τον τελευταίο καιρό παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει, έχει βελτιωθεί πολύ και η αυτοπεποίθηση των παικτών της.

Ακόμα περισσότερο τώρα, που με τον βαθμό αυτό κόντρα στη Σπόρτινγκ, έπιασε την Ανδόρα σε βαθμούς και την έβαλε από κάτω αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία. Έτσι, για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, έστω και με διαφορά λεπτομερειών, βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Στην έδρα έχει ρίξει το βάρος ο Αντόνιο Ιντάλγο από την πρώτη στιγμή και το επανέλαβε για άλλη μια φορά. “Η παραμονή μας, περνάει από το Αλκοράθ, εδώ οφείλουμε να είμαστε δυνατοί και να πάρουμε όσο περισσότερους βαθμούς γίνεται” δήλωσε και κατέστησε σαφές πως βλέπει το ματς με την Έιμπαρ ως μια ευκαιρία για νέα νίκη που θα ανεβάσει την ομάδα του ακόμα περισσότερο βαθμολογικά.

Επιστρέφει ο βασικός χαφ Βαλεντίν.

Ουέσκα Στατιστικά

* Μετράει 17/19 under 2,5, τέλος Δεκεμβρίου έκανε 2 κολλητά over 2,5 και τώρα πάλι τρέχει σερί με 2 under 2,5.

* Δεν έχει δεχτεί γκολ στα 3 τελευταία 90λεπτά, η Ράγιο της επιβλήθηκε 2-0 για το κύπελλο, αλλά με τα 2 γκολ να έρχονται στην παράταση.

ΕΪΜΠΑΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-0 της Ράσινγκ Σανταντέρ εντός. Προηγήθηκε μόλις στο 10’ με γκολ του Στόιτσκοφ, το 2-0 έκανε στο τέλος με πέναλτι ο Ακέτσε (83’).

Εμφάνιση απλώς επαρκής απέναντι σε μια ομάδα που δεν έκανε σχεδόν τίποτα στο συγκεκριμένο παιχνίδι και της επέτρεψε να φτάσει στην επιστροφή στις νίκες χωρίς πολύ άγχος. Δεν μπορεί κανείς ωστόσο να μιλήσει για σαφή βελτίωση, έκανε σωστά τα βασικά, αλλά όχι κάτι περισσότερο.

Βελτιωμένη ή όχι, επέστρεψε στην πρώτη εξάδα, η οποία είναι και ο πιο ρεαλιστικός στόχος της για τη σεζόν. Το κακό είναι ότι πλέον οι ισορροπίες έχουν γίνει ακόμα πιο λεπτές, μια ήττα από την Ουέσκα μπορεί να τη ρίξει ακόμα και κάτω από τη δέκατη θέση!

Προβληματισμός στον κόσμο για την έλλειψη κινήσεων ενδυνάμωσης του ρόστερ. “Δεν λειτουργούμε με βάση την ποσότητα, αλλά την ποιότητα, αν πάρουμε κάποιον, θα είναι επειδή θα μας κάνει πραγματικά καλύτερους. Διαφορετικά έχουμε και τα τμήματα υποδομής, από τα οποία μπορούμε να αντλήσουμε ταλαντούχους παίκτες” η απάντηση του κόουτς Ετσεβερία, ο οποίος έχει επαναλάβει αμέτρητες φορές πια, πως είναι ικανοποιημένος από το ρόστερ του.

Με πολύ σημαντικές απουσίες στην Ουέσκα, συμπλήρωσαν κάρτες ο χαφ Κόρπας και ο φορ Μπαουτίστα.

Έιμπαρ Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετράει 5 under 2,5.

* Έχει δεχτεί πρώτη γκολ σε 7/8 τελευταία, έσπασε σερί κόντρα στη Ράσινγκ Σανταντέρ.