*Αγώνας εξ αναβολής

*Σε προηγούμενους γύρους: Στέρλινγκ Αλμπιον-Νταμπάρτον 6-0, Νταμπάρτον-Στέρλινγκ Αλμπιον 2-0, Στέρλινγκ Αλμπιον – Νταμπάρτον 2-2

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν και για το Λιγκ Καπ φέτος σε αυτό το γήπεδο, με την Στέρλινγκ Αλμπιον να κερδίζει με 1-2

ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμπάρτον κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Μπόνιρινγκ Ρόουζ, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπάιρν στο 72ο λεπτό, ενώ «καθάρισε» το παιχνίδι με γκολ του ΜακΛιν στο 94’, χωρίς να είναι πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της.

Η Νταμπάρτον επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες, τέσσερις στα πέντε τελευταία παιχνίδια που δεν είχε κερδίσει, επικρατώντας εκτός έδρας με 0-2 της Μπόνιρινγκ Ρόουζ. Στο γήπεδό της έχει τρεις συνεχόμενες ήττες, τέσσερις στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκεί.

Διατηρείται στην δεύτερη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, αλλά πλέον έχει μείνει αρκετά πίσω, στο -9 συγκεκριμένα, από την πρωτοπόρο σημερινή της αντίπαλο. Μόνο αν την κερδίσει θα έχει κάποιες μικρές πιθανότητες να την προλάβει και να διεκδικήσει απευθείας άνοδο. Το πιθανότερο είναι πώς θα την προσπαθήσει μέσω των πλέι οφς, εκεί που έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά τη συμμετοχή της μετά την τελευταία νίκη, μάλλον θα τερματίσει και στην δεύτερη θέση, αφού είναι στο +7 από την ομάδα πίσω της.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο επιθετικός Γκέμελ, ο μέσος ΜακΚιν και ο αμυντικός Λιντς.

Νταμπάρτον Στατιστικά

*Εχει 9/18 under 2,5 εντός έδρας, 8/16 στο πρωτάθλημα

*Εχει 9/18 N/G εντός έδρας, 8/16 στο πρωτάθλημα

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Στέρλινγκ Αλμπιον κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Στενχάουσμιρ με ένα τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κάρικ. Και μπορεί να άργησε να σκοράρει, αλλά βάσει εμφάνισης άξιζε τη νίκη.

Η Στέρλινγκ Αλμπιον ζορίστηκε περισσότερο του αναμενομένου, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει με 0-1 εκτός έδρας την Στενχάουσμιρ. Αυτή ήταν η 10η νίκη της στους 16 τελευταίους αγώνες της που δεν χάνει. Από αυτούς οι μισοί έχουν γίνει εκτός έδρας, έχοντας κερδίσει τους τέσσερις, με δύο συνεχόμενες νίκες στους πιο πρόσφατους.

Πλέον όχι απλά παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τη μοναδική θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, έχει αποκτήσει σημαντική απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +9, από την δεύτερη θέση και τη σημερινή της αντίπαλο. Μάλιστα αν κερδίσει σήμερα, εξασφαλίζει και μαθηματικά την άνοδο. Ταυτόχρονα έχει την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας.

Πρόσφατα χτύπησε ο αμυντικός Κάμινς και η συμμετοχή του απόψε είναι αμφίβολη.