*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ντέγκερφορς – Νόρκεπινγκ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Τραούστασον (6′, πεν. 75′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 88ο λεπτό.

Επιτέλους νίκη για τη Νόρκεπινγκ, μετά από έξι παιχνίδια και με απολογισμό δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκλεν Ρίντερσχολμ φιλοξενήθηκε από τη Μιάλμπι, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, επικρατώντας με 1-2. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα με τον Τραούστασον να ευστοχή με τη δεύτερη σε πέναλτι που εκτέλεσε, ενώ η πίεση που άσκησε στη συνέχεια έφερε δεύτερο κερδισμένο πέναλτι, με το οποίο διεύρυνε τα τέρματα της, πριν δεχθεί απλά τη μείωση.

Διατηρείται έτσι στα μέσα της κατάταξης και πιο συγκεκριμένα στην έκτη θέση, μαζί με τις Κάλμαρ, Χάμαρμπι και Μπρομαποϊκάρνα, με τις δυο τελευταίες να έχουν και ματς παραπάνω. Δεν επικράτησε σε κανένα από τα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (0-1-3). Εξέτισε την τιμωρία του ο Μάρκο Λουντ, οπότε και άπαντες είναι παρόντες για το σημερινό Νόρκεπινγκ – Ντέγκερφορς.

Νόρκεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Σίριους, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 17ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 41′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 54′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ντέγκερφορς, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε στην έδρα της Μπρομαποϊκάρνα (1-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Σόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Σίριους, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3. Απογοητευτική η εικόνα που είχε στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πριν την ανάπαυλα, δεχόμενη και τρίτο τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα.

Κάπως έτσι, έφτασε τις 4/5 ήττες στα τελευταία παιχνίδια της, οπότε και διατηρείται χαμηλά στην κατάταξη και στο +1 από τα μπαράζ. Ηττήθηκε στις 6/7 φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε και ένα διπλό ωστόσο. Όλο και πιο κοντά στην επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους είναι ο Νίκολα Τζούρτζις, αρκετά σοβαρός αποδείχθηκε ο τραυματισμός του Ντιγιάν Βουκόγιεβιτς, που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.