*Δεύτερο παιχνίδι για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Χάκεν – Νιου Σεντς 3-1 (7′ Σαντίκ, 13′ Ρίγκαρντ, 36′ Χόφλαντ – 32′ ΜακΜάνους).

*Με χρήση VAR.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΝΙΟΥ ΣΕΝΤΣ (ΟΥΑΛΙΑ, 157)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στη Χάκεν. Ο Σαντίκ το 1-0 στο 7’, το 2-0 έκανε ο Ρίγκαρντ στο 13’, μείωσε ο ΜακΜέινους στο 32’. Το τελικό 3-1 έκανε ο Χόφλαντ στο 36’.

“Λίγη” στο εκτός έδρας ματς της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Χάκεν, υπέστη μια ήττα που της κάνει ιδιαίτερα δύσκολο το έργο για πρόκριση. Μπήκε πολύ άσχημα στο γήπεδο, χωρίς συγκέντρωση, δέχτηκε δύο γκολ στα πρώτα 13 λεπτά και υποχρεώθηκε να αλλάξει πλήρως το πλάνο της, κατάφερε να μειώσει στο 32’ παντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα. Έκανε μεγάλα λάθη, από ένα τέτοιο ήρθε το τρίτο γκολ της Χάκεν στο 36’. Ανύπαρκτη στο δεύτερο μέρος, οι Σουηδοί ήταν ανώτεροι και σ’ αυτό το κομμάτι του αγώνα και μπορούσαν να σκοράρουν περισσότερες φορές.

“Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια, δεν ήταν η καλύτερη δυνατή εμφάνιση, αλλά τα έδωσαν όλα. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, θα παλέψουμε στη ρεβάνς”, είπε ο κόουτς Χάρισον. Αν υπολογιστούν και τα φιλικά, η ομάδα του έρχεται από τέσσερις σερί ήττες! Έχει κερδίσει μόλις δύο απ’ τα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς στο πλαίσιο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ (2-1-2).

ΝΙΟΥ ΣΕΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

*Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

ΧΑΚΕΝ (ΣΟΥΗΔΙΑ, 275)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-2 επί της Μπρομαποϊκάρνα για το πρωτάθλημα Σουηδίας. Το 1-0 ο Σαντίκ στο 45’, το 2-0 ο Ρίγκαρντ στο 74’, μείωσε ο Πέτερσον στο 81’ και ο Βάσιτς ισοφάρισε στο 89’. Το 3-2 ήρθε για τη Χάκεν στο 90’ απ’ τον Λαγιούνι, ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις το τελικό 4-2.

Πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση των προκριματικών μετά το 3-1 της περασμένης εβδομάδας επί της Νιου Σεντς. Φάνηκε απ’ την αρχή ότι είναι σε πλήρη δράση, μπήκε με τρομερή ενέργεια και αποφαστικότητα στο γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη συγκέντρωσης του αντιπάλου και σκόραρε δύο φορές μέχρι το 13’. Απ’ το πουθενά μείωσε η Νιου Σεντς, το τρίτο γκολ ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο. Καλύτερη και στο δεύτερο μέρος η Χάκεν, μπορούσε να κερδίσει με πιο ευρύ σκορ.

Πήρε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση, υπενθυμίζεται ότι παίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Τσάμπιονς Λιγκ, δεν έχει πάρει πρόκριση στις προηγούμενες δύο συμμετοχές της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (2019, 2021). Το Σάββατο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καθώς επικράτησε 4-2 της Μπρομαποϊκάρνα για το πρωτάθλημα Σουηδίας, σκορ που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά. Προηγήθηκε 2-0 στο 74’, χαλάρωσε υπερβολικά, ισοφαρίστηκε με δύο γκολ στο 81’ και το 89’, αλλά βρήκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Έκανε μόλις δύο αλλαγές στην ενδεκάδα, δεν ξεκούρασε παίκτες ενόψει της σημερινής ρεβάνς. Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις, πορεύεται αήττητη στα τελευταία τέσσερα ματς (3-1-0), έπειτα από 16 αγωνιστικές βρίσκεται στη δεύτερη θέση του σουηδικού πρωταθλήματος, στο -1 απ’ την Έλφσμποργκ.