*6η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αήττητη η Βίμποργκ στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χβίντοβρε, έχοντας επικρατήσει στα 6/9.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στην κανονική διάρκεια: Βίμποργκ – Χβίντοβρε 0-0, Χβίντοβρε – Βίμποργκ 2-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Βίμποργκ – Χβίντοβρε 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΧΒΙΝΤΟΒΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τους Γιάκομπσεν (33′) και Καμίλι (82′), δεχόμενη τη μείωση στο 85ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Χβίντοβρε, μετά και το εντός 2-1 επί της Βέιλε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ Φράντσεν φιλοξενήθηκε από την Οντένσε, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Αρκετά θετική η εμφάνιση που είχε στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και πήρε σαφές προβάδισμα δυο τερμάτων, παρότι δέχθηκε και φάσεις. Προς το φινάλε δέχθηκε τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε μοιραίο.

Διατηρείται ωστόσο στην ουρά της κατάταξης και κάνει μια ύστατη προσπάθεια για πιθανή παραμονή στην κατάταξη, ούσα για την ώρα στο -8 από τη Λίνγκμπι. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα 13 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και δέκα ήττες. Συμπλήρωσε κάρτες ο εξτρέμ Καμίλι, ενώ επιστρέφει από τιμωρία ο Φρέντσλουντ.

Χβίντοβρε Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Ράντερς, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παραμένει εδώ και πέντε παιχνίδια η Βίμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, η ομάδα του Γιάκομπ Νίλσεν υποδέχθηκε τη Ράντερς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν κακό ποιοτικά και με λίγες αξιόλογες στιγμές εκατέρωθεν, με την ίδια να έχει δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Δίκαιο πάντως το τελικό 0-0.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες κόντρα σε Οντένσε (1-3 εκτός) και Λίνγκμπι (2-1 εντός), οπότε και μοιράζεται την κορυφή των πλέι άουτ με τη Ράντερς, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο στη μάχη για τα μπαράζ της Ευρώπης. Πήρε ένα διπλό στις έντεκα τελευταίες εξόδους της (1-3-7). Εξέτισε την τιμωρία του ο Σέντεργκορντ, ενώ επιστρέφουν και οι Μπούργκι και Γένσεν.