30η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 3.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Μπέτις στα 10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (9-1-0) για το πρωτάθλημα!

* Στον 1ο γύρο (26/08): Μπέτις – Οσασούνα 1-0

* Στο Κύπελλο (18/01): Μπέτις – Οσασούνα 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ράγιο. Με αυτογκόλ προηγήθηκε η Ράγιο στο 40’ και τρία λεπτά αργότερα ο Παλαθόν έκανε το 2-0. Με τον Γκόμεθ στο 66’ μείωσε η Οσασούνα.

Επιστροφή στις ήττες την προηγούμενη Παρασκευή στο Βαγιέκας για την Οσασούνα, η οποία είναι πλέον ουσιαστικά αδιάφορη στη La Liga, αφού ούτε Ευρώπη προλαβαίνει, ούτε πρόκειται να κινδυνεύσει με το +11 από την επικίνδυνη ζώνη. Όλος ο οργανισμός ζει και αναπνέει για τον τελικό του Copa Del Rey σε δύο εβδομάδες με την Ρεάλ.

Αναιμική μεσοεπιθετικά η εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο με την Ράγιο, αλλά δεν έδειχνε να απειλείται για πάνω από μισή ώρα αγώνα. Στο φινάλε του ημιχρόνου όμως η άμυνά της σάστισε σε δύο περιπτώσεις και με μοιραίο τον στόπερ Αριντάνε πήγε με μεγάλο μειονέκτημα στην ανάπαυλα. Το εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής από το Μόι Γκόμεθ την έβαλε ξανά στο παιχνίδι, είχε την πρωτοβουλία (65%) στο δεύτερο μέρος, αλλά όχι επαρκή δημιουργία για να πάρει κάτι στο φινάλε.

Συμπλήρωσε κάρτες ο σκόρερ του τελευταίου αγώνα Γκόμεθ (εξτρέμ), ενώ παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μπράσανατς (μέσος), Τορό (αμ. χαφ). Αμφίβολος ο αρχισκόρερ Άβιλα (φορ) που εχασε τα τρία προηγούμενα λόγω μυϊκών ενοχλήσεων.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΕΤΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Εσπανιόλ. Ο Πέρεθ άνοιξε το σκορ στο 27’ και ο Μιράντα έκανε το 2-0 στο 34’. Ο Μόντες μείωσε για την Εσπανιόλ στο 48’ και ο Καρβάλιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 69’.

Ζωντανή στο κυνήγι της 4αδας η Μπέτις μετά τα αποτελέσματα της προηγούμενης αγωνιστικής, η ίδια επέστρεψε στις νίκες και σε συνδυασμό με την ήττα της Σοσιεδάδ στο ντέρμπι των Βάσκων μείωσε στο -3.

Μπήκε με στόχο να επιβάλλει τον ρυθμό της στο ματς με την Εσπανιόλ, πατούσε την αντίπαλη περιοχή από νωρίς και σε κατάσταση που βρέθηκε με πολλούς παίκτες εντός αυτής προηγήθηκε. Δεν άργησε να εκμεταλλευτεί εκ νέου την ανασταλτική ανισορροπία των Καταλανών για το 2-0, ενώ είχε τις προϋποθέσεις να “καθαρίσει” το ματς από ημίχρονο. Νωχελική η επιστροφή της από την ανάπαυλα, σε φάση διαρκείας από κόρνερ δέχθηκε τη μείωση και πιέστηκε στα επόμενα λεπτά από στατικές φάσεις. Δίχως να έχει απειλήσει νωρίτερα στο δεύτερο μέρος ανέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων και ησύχασε.

Καθυστέρησε να βγει το αποτέλεσμα της έφεσης, άρα να είναι διαθέσιμος σήμερα ο Κανάλες (επιτελικός). Αυτοί που δεν ταξίδεψαν στην Παμπλόνα είναι ο τιμωρημένος Ρουμπάλ (δεξί μπακ) και οι τραυματίες Χουάνμι (εξτρέμ), Σαμπαλί (μπακ), Ρουίθ (στόπερ) και Φεκίρ (επιτελικός).