*6η αγωνιστική.

*Η Τσέλσι έχασε μόλις ένα απ’ τα τελευταία 16 εντός έδρας ματς κόντρα στη Γουέστ Χαμ για την Πρέμιερ Λιγκ (11-4-1).

*Από 7/10 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Σαουθάμπτον. Ο Στέρλινγκ το 0-1 στο 23’, το 1-1 έκανε ο Λάβια στο 28’, το 2-1 έκανε ο Άρμστρονγκ στο 45’.

Απογοητευτική στο εκτός έδρας ματς με τη Σαουθάμπτον την Τρίτη, υπέστη δίκαιη ήττα 2-1 και προβλημάτισε εκ νέου. Ήταν καλή στα πρώτα λεπτά, έβγαλε μεγάλες φάσεις και σκόραρε με τον Στέρλινγκ, ωστόσο από το 25’ και έπειτα άρχισε να χάνει τη συγκέντρωση της. Η Σαουθάμπτον ισοφάρισε από στατική φάση, έκανε το 2-1 λίγο πριν το ημίχρονο και ήταν καταπληκτική στο δεύτερο 45λεπτο, δεν απειλήθηκε ούτε στο ελάχιστο απ’ τον αντίπαλο. Ανήμπορη και ανίκανη να βγάλει ευκαιρίες η Τσέλσι.

“Δεν αρκεί να παίξουμε 20-25 λεπτά στο επίπεδο που θέλουμε. Είναι πολύ εύκολο να μας βγάλεις εκτός ισορροπίας, να μας νικήσεις, να μας μπερδέψεις. Συνέβη κόντρα στη Λιντς. Μπορείς πάντα να χάνεις αγώνες και είμαι αρκετά ταπεινός για να το παραδεχτώ, αλλά σε έναν αγώνα όπου είσαι πρώτος δεν χρειάζεται να δίνεις ούτε μισές ευκαιρίες. Το να μην έχεις απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό”, είπε ο κόουτς Τούχελ.

Η ομάδα του ερχόταν απ’ το εντός έδρας 2-1 επί της Λέστερ, νωρίτερα διασύρθηκε εκτός έδρας απ’ τη Λιντς (3-0), είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 2-2 με την Τότεναμ, στην πρεμιέρα επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Έβερτον. Με 7 πόντους είναι ένατη, στο -8 ήδη απ’ την κορυφή. Διαθέσιμος ο Γκάλαχερ (Μέσος, 4), ίσως κάνει ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς Φοφανά (στόπερ, από Λέστερ), δεν είναι διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς Ομπαμεγιάνγκ.

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/9 Over 2.5 σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

*Έρχεται από 6/9 G/G σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Τότεναμ. Το 0-1 με αυτογκόλ του Κέρερ στο 34’, το 1-1 έκανε ο Σούτσεκ στο 55’ για τη Γουέστ Χαμ.

Ήταν ανταγωνιστική στο εντός έδρας ντέρμπι με την Τότεναμ, ειδικά στο ανασταλτικό κομμάτι, ήξερε ότι και η ισοπαλία δε θα ήταν κακό αποτέλεσμα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ σε μια φάση που λειτούργησε αργά, η μπάλα πήγε στα δίχτυα απ’ τον Κέρερ, αλλά θα την έβαζε ούτως ή άλλως ο Σον, που ερχόταν από πίσω. Στη συνέχεια η Γουέστ Χαμ δε ρίσκαρε ιδιαίτερα, ισοφάρισε με τον Σούτσεκ στο 55’, πήρε ψυχολογία και έψαξε το 2-1, αλλά σε γενικές γραμμές έδειχνε ικανοποιημένη με τον πόντο. Απογοητευτική η Τότεναμ στο επιθετικό κομμάτι.

Επιστροφή στις απώλειες μετά το εκτός έδρας 1-0 επί της Άστον Βίλα, αυτή είναι η μοναδική νίκη της Γουέστ Χαμ μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί 3/3 ήττες από Μπράιτον (0-2 εντός), Νότιγχαμ Φόρεστ (1-0 εκτός) και Μάντσεστερ Σίτι (0-2 εντός), άξιζε κάτι καλύτερο εναντίον της Νότιγχαμ. Πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής ο νεοαποκτηθείς μέσος Λούκας Πακετά (από Λυών έναντι 42 εκ. ευρώ), σήμερα ίσως είναι βασικός.