*Τελικός των play off για την άνοδο που διεξάγεται στο ουδέτερο “Wembley”. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Στην κανονική περίοδο: Σόλιχαλ Μουρς – Μπρόμλεϊ 1-1, Μπρόμλεϊ – Σόλιχαλ Μουρς 3-0

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν φέτος και στο κύπελλο ερασιτεχνών στο γήπεδο της Μπρόμλεϊ, με την Σόλιχαλ Μουρς να κερδίζει με 1-2

*7/8 over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΡΟΜΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Μπρόμλεϊ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Όλτρινχαμ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Λίνεϊ στο 31ο λεπτό. Ισοφάρισε με τον Γουέστον στο 51’, πριν προηγηθεί με τον Άρθουρς στο 56’, ενώ πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Γουέστον στο 60ο λεπτό.

Η Μπρόμλεϊ έκανε αυτό για το οποίο πάλευε όλη τη σεζόν, δηλαδή εκμεταλλεύτηκε την έδρα της στον αγώνα των play off που κλήθηκε να παίξει εκεί. Κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Όλτρινχαμ, δείχνοντας και χαρακτήρα, αφού βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, χάνοντας στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά τελικά πήρε τη νίκη με τρία γκολ μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο!

Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που έχει παίξει. Και σήμερα θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε έναν τέτοιο τελικό, διεκδικώντας την άνοδο σε επαγγελματικό πρωτάθλημα επίσης για πρώτη φορά!

Πέρυσι έφτασε ως τα ημιτελικά και όπως είπε ο τεχνικός της, Άντι Γούντμαν, θεωρεί υποχρέωση του να πάρει αυτή την άνοδο, γι’ αυτό και αρνήθηκε πρόταση της Τζίλιγχαμ το 2022.

Υπενθυμίζεται πώς τερμάτισε την κανονική περίοδο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας για μεγάλο “όπλο” την άμυνα της, δεύτερη καλύτερη του πρωταθλήματος.

Μπρόμλεϊ Στατιστικά

*Τέσσερα σερί over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*6/7 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

ΣΟΛΙΧΑΛ ΜΟΥΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σόλιχαλ Μουρς κέρδισε 0-4 εκτός έδρας την Μπαρνέτ, ανοίγοντας το σκορ με τον Κλαρκ στο έκτο λεπτό και πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ με τον Στίβενς στο 27’. Στο δεύτερο ημίχρονο όχι απλά άντεξε, πέτυχε δύο τέρματα ακόμη, με τους Κάμπελ (61’), Σμπάρα (89’).

Η Σόλιχαλ Μουρς ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κανονικής περιόδου, τελειώνοντας αρκετά καλά τη σεζόν. Και αυτή τη φόρμα μετέφερε και στα play off, όπου πέτυχε δύο σερί νίκες, αμφότερες σκοράροντας τέσσερα γκολ.

Η πιο πρόσφατη ήταν και η πιο εντυπωσιακή, αφού ήρθε χωρίς να δεχθεί γκολ, κερδίζοντας με 0-4 εκτός έδρας την Μπαρνέτ, η οποία τερμάτισε δεύτερη στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο σημερινός είναι ο πρώτος τελικός της, με έναν ακόμη να ακολουθεί την ερχόμενη εβδομάδα, με την Γκέιτσχεντ για το κύπελλο ερασιτεχνών. Βέβαια έπαιξε έναν ανάλογο τελικό πριν δύο χρόνια, όταν και τον έχασε από την Γκρίμσμπι.

Και αυτή, όπως και η αντίπαλος της, αναζητεί την πρώτη της συμμετοχή σε επαγγελματική κατηγορία.