14η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Καρμιώτισσα – Νέα Σαλαμίνα 1-2

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-1 από τον Παναθηναϊκό, σε φιλική αναμέτρηση. Το τέρμα που δέχθηκε στο 29ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Λίγες μέρες κράτησε η χαρά στο στρατόπεδο της Νέας Σαλαμίνας για τη νίκη επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας (2-0 εκτός), καθώς στις αρχές του μηνός επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα γνωρίζοντας την ήττα από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ (3-1 εντός). Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, μείωσε με την έναρξη του δευτέρου ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει το μοιραίο.

Ήταν η πέμπτη ήττα σε έξι αγωνιστικές, παραμένοντας στους 16 βαθμούς καταλαμβάνει την 8η θέση και βρίσκεται στο +1 από την Καρμιώτισσα. Στις τρεις τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές γνώρισε ισάριθμες ήττες: Σε κάθε μία από αυτές δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ (σύνολο οχτώ), ενώ παράλληλα σημείωσε μόλις δύο. Εξαιρετικά αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Κατσικά, τιμωρημένος ο Φράγκο.

Νέα Σαλαμίνα Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Ομόνοια, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 23ο λεπτό με το αυτογκόλ του Τάντι, δεχόμενη τα υπόλοιπα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (56′, 68′, 86′).

Τέσσερις μέρες μετά τον αποκλεισμό της από τον 2ο γύρο του Κυπέλλου Κύπρου (2-1), η Καρμιώτισσα γνώρισε άλλη μία ήττα στην έδρα της Ομόνοιας, αυτή τη φορά με το εμφατικό 4-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Τα πράγματα στράβωσαν νωρίς στην αναμέτρηση, δεν βρήκε απάντηση στην πίεση που της ασκήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το εν λόγω αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (1-2-0). Μακριά από το σπίτι της η Καρμιώτισσα αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις (0-2-2), σε καμία από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει (δέχτηκε συνολικά οχτώ γκολ). “Είμαι σίγουρος πως η ομάδα θα βρει τα πόδια της”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Χαραλάμπους που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.