*Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία των δυο ομάδων που θα τεθούν αντιμέτωπες, σε όλες τις διοργανώσεις.

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε αήττητη στα δέκα τελευταία εντός της κόντρα σε γερμανικές ομάδες, μετρώντας επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες, ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Η τελευταία αντίστοιχη ήττα της ήταν από τη Μπάγερν Μονάχου (0-1), για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2000-01.

*Ακόμη μια φορά έχει αναμετρηθεί με ομάδα από την Αγγλία η Λειψία και αυτή ήταν πέρυσι για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, κόντρα στην Τότεναμ. Επικράτησε και στα δυο μεταξύ τους παιχνίδια, με 0-1 εκτός και 3-0 εντός.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λειψία στην Bet365

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από ένα αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων προέρχεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Το Σάββατο, η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ υποδέχθηκε την Τσέλσι, στο μεταξύ τους ντέρμπι για το πρωτάθλημα, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς τέρματα. Καλύτεροι οι “μπλε” στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο καμία από τις δυο δεν ήταν απειλητική.

Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους επτά συνολικά μετά από πέντε αναμετρήσεις στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, έχοντας και ματς λιγότερο. Ξεκίνησε με το δεξί την πορεία της στους ομίλους του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας με 1-2 στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν, χάρη σε τέρμα του Ράσφορντ στα τελευταία λεπτά. Χωρίς νίκη στα τρία τελευταία εντός της, σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες.

“Βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά σαν μια ευκαιρία να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και σε ένα γκρουπ των τεσσάρων, με δέκα βαθμούς μπορείς να προκριθείς. Στόχος μας είναι να φτάσουμε σε αυτούς τους δέκα βαθμούς όσο πιο γρήγορα γίνεται”, δήλωσε ο Σόλσκιερ. Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Νορβηγός τεχνικός δεν μπορεί να υπολογίζει μόνο στους τραυματίες Έρικ Μπαγί (ΑΜ 4/0) και Γιέσε Λίνγκαρντ (ΜΕ 2/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Τσέλσι, για το πρωτάθλημα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα οκτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις. (bet365 παίξε νόμιμα)

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα επτά από τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε νόμιμα στην Bet365 | +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΕΙΨΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν πραγματοποιεί η Λειψία, η οποία παραμένει αήττητη μετά από επτά επίσημα ματς σε όλες τις διοργανώσεις, με έξι νίκες και μια ισοπαλία. Το Σάββατο, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν υποδέχθηκε τη Χέρτα Βερολίνου, για τη Μπουντεσλίγκα, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-1. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, όμως ισοφάρισε άμεσα και έφτασε στην ολική ανατροπή με πέναλτι προς το φινάλε.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 13 βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κατάταξη, ούσα στο +1 από τις Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ, που ακολουθούν. Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Λειψία ξεκίνησε με νίκη την πορεία της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Στην πρεμιέρα, υποδέχθηκε τη Μπασακσεχίρ, κόντρα στην οποία πήρε μια δίκαιη επικράτηση με 2-0, σε ένα ματς όπου δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Δυο νίκες και μια ισοπαλία ο απολογισμός της σε τρεις φετινές εξόδους.

“Η Γιουνάιτεντ ξεκινήσει δυναμικά στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Όμως και εμείς μπήκαμε θετικά, οπότε και υπάρχει αρκετή εμπιστοσύνη και μπορούμε να πούμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε τη Μάντσεστερ”, δήλωσε ο Νάγκελσμαν. Θετικός στον Covid-19 βρέθηκε ο Αμαντού Χαϊνταρά (ΜΕ 4/2), οπότε και τέθηκε σε καραντίνα, ενώ θα απουσιάσουν και οι τραυματίες Λούκας Κλόστερμαν (ΑΜ 5/0), Τάιλερ Άνταμς (ΜΕ 5/0) και Κόνραντ Λάιμερ (ΜΕ 0/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χέρτα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο όγδοο μόλις λεπτό, για να ισοφαρίσει αρχικά με τον Ουπαμεκανό, τρία λεπτά αργότερα, και εν τέλει να ολοκληρώσει την ανατροπή με το πέναλτι του Σάμπιτσερ στο 77′.

Λειψία Στατιστικά

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις.

*Με 2-3 Goal ολοκληρώθηκαν τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις.