ΛΙΝ – ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Δημοσίευση: Κατηγορία: Nationala Liga

*4η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι με μεγάλη αντιπαλότητα. «Δρακόντεια» μέτρα ασφαλείας.

*Από το 2012 και μετά έχουν συναντηθεί τέσσερις φορές, μόνο στο κύπελλο. Σε όλες, κέρδισε η Βαλερένγκα.

ΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Επιβλητικό πέρασμα με 0-3 από την έδρα της Άαλεσουντ την περασμένη αγωνιστική. Έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 33′ λόγω αποβολής αντιπάλου και κυριάρχησε προοδευτικά. Βρήκε το πρώτο γκολ στο 39′, το δεύτερο στο 67′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 76′.

Η πρώτη νίκη της σεζόν για το πρωτάθλημα, ήρθε με το 0-3 απέναντι στην Άαλεσουντ την προηγούμενη εβδομάδα. Κατάφερε να εκμεταλλευτεί κατά τρόπο ιδανικό την αποβολή της αντιπάλου και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας με παίκτη παραπάνω για εξήντα αγωνιστικά λεπτά. Σκόραρε τρεις φορές και δεν απειλήθηκε, φτάνοντας έτσι με εντυπωσιακό τρόπο στο πρώτο «τρίποντο» της σεζόν. Άκρως ικανοποιημένος δήλωσε ο πολύπειρος τεχνικός Χάλβορσεν, που ζήτησε από τους παίκτες του την νίκη στο μεγάλο ντέρμπι του Όσλο. Πλήρης.

Λιν Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-3 από την Στάμπαεκ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε ματς με φρενήρη ρυθμό. Έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς (6′), κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά (41′), αλλά στην επανάληψη δέχτηκε δύο απανωτά γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα (60′, 63′).

Κάθε αρχή και δύσκολη για την Βαλερένγκα, είναι σίγουρο πως θα χρειαστεί χρόνο προκειμένου να εγκλιματιστεί στις ανάγκες της κατηγορίας μετά τον περσινό της απρόσμενο υποβιβασμό. Απέναντι στην Στάμπαεκ έβγαλε αφέλεια, δεν έπαιξε τόσο άσχημα όσο δείχνει το τελικό σκορ, πλήρωσε ουσιαστικά την κάκιστη αμυντική λειτουργία της. Πλέον έχει ισορροπημένο ρεκόρ (1-1-1), υπάρχει ενθουσιασμός και ανυπομονησία για το σημερινό ντέρμπι, καθώς μια πιθανή νίκη θα αντιστρέψει την ψυχολογία της. Τραυματίες παραμένουν οι εξτρέμ Μπούλι και Ενγκ,.