*2η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Σίλκεμποργκ – Μπρόντμπι 1-2, Μπρόντμπι – Σίλκεμποργκ 4-1

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Κοπεγχάγης, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 42ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Κβιστγκόρντεν (69′) και Κλάιμπερ (90’+3).

Από αήττητο σερί 14 αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μπρόντμπι. Στην πρεμιέρα των πλέι οφ, η ομάδα του Γέσπερ Σόρενσεν φιλοξενήθηκε από την Κοπεγχάγη, της οποίας και επικράτησε με 1-2, στο μεταξύ τους ντέρμπι. Σε ένα αρκετά μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα. Πιο επιθετική μετά την ανάπαυλα, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και αφού γλίτωσε χάρη στο δοκάρι, εν τέλει ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Βίμποργκ (1-2 εκτός) και Σίλκεμποργκ (4-1 εντός), στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, φτάνοντας παράλληλα τις εννέα συνολικά σε αυτό το αήττητο που έχει φτιάξει. Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση και στο -1 από την πρωτοπόρο Μίντιλαντ, με ματς λιγότερο. Αήττητη στα επτά τελευταία εντός, με 5/7 νίκες.

Μπρόντμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Θόρνταρσον στο τρίτο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (41′, 63′), ισοφάριση στο 71′ με τον ΜακΚόβατ.

Χωρίς νίκη εξακολουθεί να βρίσκεται εδώ και έντεκα σερί ματς πρωταθλήματος η Σίλκεμποργκ, με 8/11 ήττες. Για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε την Άαρχους, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Πήρε από νωρίς τα ηνία και παρότι είχε δυο δοκάρια στην πορεία, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση λίγο πριν την ανάπαυλα. Άνοιξε το ματς μετά την ανάπαυλα και παρότι βρέθηκε πίσω, εν τέλει λίγο αργότερα ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτός ήταν και ο πρώτος της βαθμός μετά από επτά διαδοχικές ήττες, οπότε και παραμένει στην έκτη και τελευταία θέση των πλέι οφ, στο -17 από την τετράδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις. Έμεινε με άδεια χέρια και στις πέντε τελευταίες εξόδους της. Την ερχόμενη Πέμπτη (11/04), θα παίξει στην έδρα της Φρεντερίτσια, στη ρεβάνς της νίκης με 6-1 για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Εξέτισε την τιμωρία του ο Μάτσον.