8η Αγωνιστική

* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΛΑΝΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπελγράνο.

Μπορεί να έφτασε τα τρία παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-2) η Λανούς, όμως η εικόνα της ήταν ενθαρρυντική για την συνέχεια και το προηγούμενο Σάββατο στην Κόρδοβα, μία εβδομάδα μετά την οριακή ήττα από την Ρίβερ (0-2 εντός).

Πολύ καλύτερη η Λανούς σε ένα πρώτο ημίχρονο με μοιρασμένη κατοχή, απείλησε ποικιλοτρόπως. Έφτασε κοντά στο γκολ και με γρήγορες μεταβάσεις και σε στατικές φάσεις. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο μέρος από την άποψη ότι η Μπελγράνο μείωσε τις επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνά της, αυτή της Λανούς δεν απειλήθηκε ποτέ σε όλο το ματς.

Αμφίβολος λογίζεται ο βασικός φορ Ντίας, επιστρέφει ο επιδραστικός δεξιός μπακ Αγκίρε.

ΛΑΝΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/7 φετινά παιχνίδια της

* No Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (3-0) επί της Ντεπορτίβο Αρμένιο για το Κύπελλο. Ο Άβαλος σκόραρε στο 3ο και το 52ο λεπτό (πέναλτι) και ο Βερόν στο 64’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εκτεταμένο το rotation του κόουτς Μιλίτο την Τετάρτη στο ματς Κυπέλλου απέναντι σε ομάδα της Β’ κατηγορίας, αλλά η πρόκριση στην επόμενη φάση ήρθε με σχετική άνεση και πρωταγωνιστή τον φορμαρισμένο Παραγουανό επιθετικό της.

Το θέμα είναι ότι στο πρωτάθλημα δεν έχει πάρει όσους βαθμούς άξιζε στα μέχρι τώρα παιχνίδια της, την προηγούμενη Παρασκευή πέταξε δύο βαθμούς υποδεχόμενη την Άρσεναλ Σαραντί. Δικό της παιχνίδι έχασε κι ας ισοφάρισε στο 90+7’ με πέναλτι. Ήταν πολύ καλύτερη σε όλο το ματς, έχασε το άχαστο να προηγηθεί στο πρώτο μέρος, μονοπώλησε τις ευκαιρίες. Από το πουθενά, στη μοναδική υποψία ευκαιρίας των φιλοξενούμενων βρέθηκε να κυνηγά, με σέντρα που κόντραρε και ξεγέλασε τον κίπερ της!

Μοναδική αξιοσημείωτη απουσία αυτή του Βέρα (χαφ) που δεν έχει κάνει ακόμα ντεμπούτο στο 2023.