20η αγωνιστική

*Αήττητη η Τζουργκάρντεν στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μάλμε, επικρατώντας στα πέντε εξ αυτών.

*Goal/Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τζουργκάρντεν – Μάλμε 2-0

*Στο κύπελλο: Τζουργκάρντεν – Μάλμε 1-1 (παρ. 2-2, πεν. 5-3)

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 33ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Μάλμε, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Μιάλμπι, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Μπορεί να είχε την κατοχή και να πίεσε τους γηπεδούχους, ωστόσο βρέθηκε πίσω από μια αντεπίθεση, χωρίς να έχει απάντηση στη συνέχεια.

Μοιράζεται έτσι τη δεύτερη θέση με τη Χάκεν, ούσα παράλληλα στο -1 από την πρωτοπόρο Έλφσμποργκ. Επικράτησε στα 8/10 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Την Τετάρτη (23/08), θα αντιμετωπίσει τη Σμέντμπι, για το δεύτερο γύρο του κυπέλλου.

Μάλμε Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Μίλεσκογκ, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (77′, 86′).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Τζουργκάρντεν, μετά και το διπλό επί της Μιάλμπι (0-1). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Κιμ Μπέργκστραντ και Τόμας Λάγκερλεφ φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Παρότι μπήκε μουδιασμένα στο ματς και πέρασε δύσκολα στην αρχή, κατάφερε να πάρει πρώτη το προβάδισμα με αντεπίθεση. Πιο παθητική η εικόνα της στην πορεία, ωστόσο δεν άντεξε στην πίεση και “λύγισε” στα τελευταία λεπτά.

Παρά την απώλεια, διατηρείται στην τέταρτη θέση της κατάταξης, προσπαθώντας να μειώσει τη διαφορά από τις τρεις πρωτοπόρους. Μόλις δυο οι νίκες της στις εννέα φετινές της εξόδους (2-2-5). Την Τετάρτη (23/08), θα αντιμετωπίσει τη Σάντβικεν, για το δεύτερο γύρο του κυπέλλου.