15η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Άαλμποργκ – Μπρόντμπι 2-1

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (15′, 79′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Ομοϊχουάνφο (61′) και Καπίς (85′).

Αήττητο σερί επτά αγώνων “τρέχει” η Μπρόντμπι στο πρωτάθλημα, στο οποίο και μετράει δυο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νιλς Φρεντέρικσεν φιλοξενήθηκε από την Άαρχους, με την οποία έμεινε στο 2-2.

Ελαφρώς ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό της. Παρότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, βρήκε απάντηση ισάριθμες, αρχικά εκμεταλλευόμενη τους χώρους που βρήκε στον αγωνιστικό χώρο και εν συνεχεία από μια αμυντική αδράνεια της αντιπάλου της.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 1-1 στο ντέρμπι με την Κοπεγχάγη, είναι στους 17 βαθμούς και πάνω μόνο από τις Άαλμποργκ και Λίνγκμπι. Προσπαθεί να βρει τη χαμένη της ταυτότητα, ειδικά μετά και τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Χωρίς νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα ως γηπεδούχος (0-3-1).

Για μετά τη χειμερινή διακοπή υπολογίζεται η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Κέβιν Μενσά. Δεν υπολογίζεται ούτε ο Γιόσιπ Ραντόσεβιτς, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Μπρόντμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Βίμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 15′ με τον Ραμκίλντε, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 23ο λεπτό και την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (69′, 79′).

Την ήττα υπέστη και πάλι η Άαλμποργκ, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Έρικ Χάμρεν υποδέχθηκε τη Βίμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια.

Μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε από νωρίς, ωστόσο δέχθηκε σχετικά γρήγορα ισοφάριση, σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο υπήρχε ισορροπία ανάμεσα στις δυο πλευρές. Δε βγήκε ποτέ όμως για το δεύτερο ημίχρονο και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο, δεχόμενη δυο τέρματα σε διάστημα δέκα λεπτών.

Μετά και από αυτή την απώλεια, παραμένει χαμηλά και πάνω μόνο από την ουραγό Λίνγκμπι, ούσα παράλληλα στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Πήρε αποτέλεσμα στις τρεις από τις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (2-1-1).

Εκτός μάχης βρίσκονται οι τραυματίες Γιόσιπ Πόσαβετς και Κάσπερ Χεγκ.