*Στον Α’ γύρο: Γιάμπλονετς – Μπρνο 3-1

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και over 2,5

*Χωρίς ισοπαλία τα 13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-0-9).

ΜΠΡΝΟ

Προηγούμενο ματς: Στο τέλος κατάφερε να σώσει τον βαθμό στο παιχνίδι απέναντι στην Τέπλιτσε εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική (1-1). Ισορροπημένος αγώνας με λιγοστές καλές ευκαιρίες και έναν αργό ρυθμό, η Μπρνο ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και ίσως να άξιζε ένα τέρμα, ωστόσο με το ξεκίνημα της επανάληψης (54′) δέχτηκε εκείνη το τέρμα στην πρώτη καλή στιγμή της αντιπάλου. Έμοιαζε μπλοκαρισμένη με την εξέλιξη αυτή, αλλά στ0 94′ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ρέσνιτσεκ.

Έχει την ευκαιρία να βρεθεί στην δεκάδα σήμερα σε περίπτωση που απλώς δεν χάσει από την Γιάμπλονετς. Σε θετικό μομέντουμ, αφού αγνοεί την ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της (1-3-0). Παραμένουν εκτός οι Εντλ, Σούτσεκ και Φούσεκ λόγω τραυματισμών.

Μπρνο Στατιστικά

*Tα έξι τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΓΙΑΜΠΛΟΝΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, είχε επικρατήσει με 1-4 της Χράντετς Κραλόβε πριν από δύο εβδομάδες για το πρωτάθλημα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 34′, ωστόσο η αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες είκοσι αγωνιστικά λεπτά μετά (54′) και όλα έγινα πιο απλά για εκείνη, αφού σκόραρε τέσσερα τέρματα (60′, 65′, 81′, 85′).

Δεν αγωνίστηκε την περασμένη αγωνιστική, αφού ο προγραμματισμένος αγώνας απέναντι στην Σλοβάτσκο εντός έδρας, αναβλήθηκε λόγω έντονης χιονόπτωσης. Ως εκ τούτου, παραμένει στην 12η θέση αλλά με τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Από τις αρχές Φλεβάρη μέχρι και σήμερα, έχει ηττηθεί μόνον από την Σπάρτα. Παραμένουν τραυματίες οι Κρατονχβίλ, Μαλίνσκι, Κρομπ και Χούσκα, με τους δύο τελευταίους να επιστρέφουν λογικά από το επόμενο.