*11η αγωνιστική

*3/4 νίκες για την Μπρισμπέιν Ρόαρ εντός έδρας στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ ΡΟΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μπρισμπέιν Ρόαρ όχι απλά έχασε, όχι απλά γνώρισε την πιο “βαριά” φετινή της ήττα, αυτή ήρθε με ένα σκορ στα όρια της ντροπής, με 8-1 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Σίτι. Δέχθηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τους Γκουντ (10’), ΜακΛάρεν (14’, 34’), ενώ στο δεύτερο δέχθηκε δύο τέρματα ακόμη από τους Λέο Νατέλ (48’), ΜακΛάρεν (58’), πριν μειώσει προσωρινά με τον Μπράουνι στο 58ο λεπτό. Όμως ο “εφιάλτης” δεν είχε τέλος, και ολοκληρώθηκε με άλλα τρία γκολ που “έφαγε” από τους Λέο Νατέλ (70’), Αρσλάν (76’), Ματζέο (85’).

Η Μπρισμπέιν Ρόαρ όχι απλά έχασε, ηττήθηκε με το απίστευτο 8-1 από την Μέλμπουρν Σίτι εκτός έδρας, γνωρίζοντας τρίτη συνεχόμενη ήττα, αλλά μόνο μία εξ αυτών είναι στο γήπεδό της, η οποία και ήταν η πρώτη φετινή! Όπως είναι λογικό έχει περιοριστεί αισθητά ο ενθουσιασμός του καλού ξεκινήματος της σεζόν.

Έχει υποχωρήσει στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες, μία εκ των οποίων είναι στην έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου.

Όλα αυτά στο πρώτο παιχνίδι που κλήθηκε να παίξει μετά την αποχώρηση του Ρος Αλοϊσι από τον πάγκο της, λόγω δικής του απόφασης. Απόψε θα έχει νέο τεχνικό, τον Μπεν Καν, έναν 35χρονο που θεωρείται από τους πιο ταλαντούχους προπονητές της γενιάς του.

Φυσικά του λείπει η εμπειρία, αφού ως τώρα ήταν κυρίως προπονητής σε μη επαγγελματικές ομάδες της χώρας που συμμετέχουν σε περιφερειακά και τοπικά πρωταθλήματα.

Μπρισμπέιν Ρόαρ Στατιστικά

*12/15 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*10/15 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/10 αγώνες με 2-3 γκολ στο πρωτάθλημα.

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Γουέλινγκτον Φίνιξ, παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Μπαρμπαρούση στο 81’! Είχε προηγηθεί μόλις στο 11ο λεπτό με τέρμα του Γκραντ και τελικά πήρε τη νίκη με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά από τους Μακ (86’), Φάμπιο Γκόμες (90’).

Το Σίδνεϊ επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Γουέλινγκτον Φίνιξ, δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γήπεδό του. Αλλά μακριά από την έδρα του έχει τρεις ήττες, όλες χωρίς να σκοράρει, κερδίζοντας μόνο στην έδρα της Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ.

Αυτή ήταν μόλις η τέταρτη της νίκη σε 10 αγωνιστικές, έχοντας και έξι ήττες, ούσα μία από τις δύο ομάδες του πρωταθλήματος χωρίς ισοπαλία!

Διατηρείται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 9η θέση του, απλά πλησίασε λίγο, στο -1 συγκεκριμένα, την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Όλα αυτά, ενώ είχε ξεκινήσει με μεγάλες προσδοκίες το πρωτάθλημα, κυρίως λόγω της κατάκτησης του κυπέλλου λίγο πριν την έναρξη του!