*Σε προηγούμενους γύρους: Φίλκιρ – Μπρέινταμπλικ 1-2

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισλανδίας

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας στα πέναλτι (2-2 κ.δ., 3-3 παρ.) από την Ακουρέιρι. Ο Σιγκούργκειρσον άνοιξε το σκορ στο 56′, ανέτρεψαν τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους οι Όλσεν (87′) και Γκούνλαουγκσον (90+2′). Στην παράταση έστειλε το ματς ο Άρνασον πέντε λεπτά αργότερα. Στο 105+1′ ο Γκούνλαουγκσον έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Μπρέινταμπλικ με πέναλτι, απάντησε ο Πέτερσεν στο 117′.

Δεν κατάφερε να διαχειριστεί το ρόλο του φαβορί που έφερε στην έδρα της Ακουρέιρι, γνωρίζοντας οδυνηρό αποκλεισμό στα πέναλτι από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισλανδίας. Ο λόγος για την Μπρέινταμπλικ που καλείται να μειώσει τη διαφορά από τη 2η Βαλούρ (-5) με νίκη επί της προτελευταίας Φίλκιρ στην αποψινή μεταξύ τους αναμέτρηση.

Στο πρωτάθλημα “τρέχει” ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών (τρεις ισοπαλίες, μία ήττα), εντός έδρας συγκέντρωσε δέκα βαθμούς σε τέσσερις (διαφορά γκολ 10-6). Την Τετάρτη (12/7) η Μπρέινταμπλικ φιλοξενείται από τη Σάμροκ Ρόβερς για τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΦΙΛΚΙΡ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Βίκινγκουρ. Ο Βίλιαλμσον έκανε το 1-0 στο 10′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Μπόργκορσον λίγο αργότερα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Άντρασον (52′) και Σιγκούρπαλσον (90+5′).

Μπήκε νωθρά στον αγωνιστικό χώρο επιτρέποντας στη Βίκινγκουρ να σκοράρει νωρίς και να δημιουργήσει άλλες τρεις ευκαιρίες. Ισορρόπησε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει την αποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων. Δεύτερη ήττα σε τρεις αγωνιστικές για τη Φίλκιρ, αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις με απολογισμό 0-2-2.

Στις πέντε συνολικά εκτός έδρας που έδωσε απέσπασε μόλις δύο βαθμούς: Δέχτηκε συνολικά οχτώ γκολ και πέτυχε τέσσερα. Στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις στην έδρα της Μπρέινταμπλικ γνώρισε ισάριθμες ήττες, δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ στις έξι (0-1-5).