* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Μπράγκα στα 17 τελευταία μεταξύ τους (14-3-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κάζα Πία. Ο Πίτζι (62’) άνοιξε το σκορ για την Μπράγκα και ο Κλείτον με πέναλτι (76’) ισοφάρισε για την Κάζα Πία.

3ο παιχνίδι δίχως νίκη (0-2-1) για τους “αρσεναλίστας”, ανώδυνη όμως η ισοπαλία της Τετάρτης για το Λιγκ Καπ, αφού με μία εντός έδρας νίκη επί της Νασιονάλ Μαδέιρα λίγο πριν τα Χριστούγεννα θα δώσει το παρόν στο Final Four της διοργάνωσης.

Περιορισμένο το rotation του κόουτς Ζόρζε για το μεσοβδόμαδο παιχνίδι, ξεκούρασε μετά το 1-0 τους Ρ. Όρτα και Τζαλό και το πλήρωσε. Επιβεβαιώθηκε η προβληματική ανασταλτική λειτουργία της ομάδας, δεχόμενη γκολ στα 11/12 τελευταία παιχνίδια της.

Αναιμική στο πρώτο ημίχρονο η δημιουργία της, αντιθέτως απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο έγινε πιο απαιτητική, προηγήθηκε απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα, ισοφαρίστηκε από την άσπρη βούλα, δίχως άλλη απειλή από πλευράς Κάζα Πία νωρίτερα και στο φινάλε ξόδεψε αρκετές ευκαιρίες.

Προηγήθηκε το χορταστικό ντέρμπι στο Μπαρσέλος με τη Ζιλ Βισέντε (3-3), όπου κατάφερε να επιστρέψει από το 2-0 σε 2-3 με παίκτη λιγότερο (!), αλλά δεν είχε την απαραίτητη κυνικότητα στο φινάλε.

Κοντά στην επιστροφή του ο βασικός δεξιός μπακ Γκόμεθ που λείπει αρκετές εβδομάδες. Εξαιρετικά αμφίβολοι οι στόπερ Νιακατέ, Σαατσί που έβγαλαν μυϊκά προβλήματα λόγω καταπόνησης.

Την Τετάρτη παίζει στη Μαδρίτη με την Ρεάλ για την 4η αγωνιστική του Champions League.

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Εστορίλ. Ο Πεδράο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 31ο λεπτό.

4η νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια τους πέτυχαν οι “αλβινέγκρος” το περασμένο Σάββατο στο “εξάποντο” παραμονής και πήραν σημαντική απόσταση (+5) από την επικίνδυνη ζώνη.

Απειλήθηκαν νωρίς από την Εστορίλ, αλλά ήταν συνολικά πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθούν με κεφαλιά του στόπερ τους σε κόρνερ. Με δική τους ευκαιρία μετάβασης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά όχι αρκετές στιγμές για να φέρουν το ματς στα ίσια.

“Ο καλύτερος τρόπος για να μην περάσουμε άσχημα στη Μπράγκα θα είναι να ξέρουμε πώς να κρατήσουμε την μπάλα, να ξέρουμε πώς να επιτεθούμε στη Μπράγκα” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο.

Κοντά στην επιστροφή του ο Κάμπος (εξτρέμ) που μπήκε στις προπονήσεις, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Νακαμούρα (κίπερ), Εστρέλα (μέσος). Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Ντενέρ.