*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Μίντλεσμπρο-Μπλάκμπερν 1-2.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σάντερλαντ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με το αυτογκόλ του Στιούαρτ στο 18’, όμως ισοφαρίστηκαν από την εκτέλεση πέναλτι του Στιούαρτ στο 22’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σιμς στο 90+1’.

Προσπάθησε η Μπλάκμπερν, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Σάντερλαντ. Μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει νωρίς προβάδισμα στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα από το σημείο του πέναλτι. Στην επανάληψη ήταν σαν να μην μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, μην μπορώντας να δημιουργήσει ευκαιρίας και αποτυγχάνοντας να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Επιστρέφει στις εντός έδρας αγωνιστικές στο πρωτάθλημα ύστερα από περίπου είκοσι μέρες και θέλει ιδανικά να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο, παίρνοντας και ένα θετικότερο αποτέλεσμα. Γνωρίζει πως δεν θα έχει εύκολο έργο σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος, όμως έχει αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις πως εντός έδρας είναι πολύ πιο δυνατή, καθώς αγωνίζεται με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα. Ακόμα κι αν δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αυτό το διάστημα, παραμένει κίνδυνος για οποιαδήποτε άμυνα, αφού δεν απέτυχε να βρει δίχτυα σε καμία από τις τελευταίες αναμετρήσεις της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Μπλάκμπερν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 4-1, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Φορς στο 26’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άκπομ στο 49’. Το 3-0 πέτυχε ξανά ο Άκπομ στο 59’ και το 3-1 ο Άσγκαρντ στο 61’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άκπομ πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 90+3’.

Πολύ καλή εμφάνιση και εύκολη νίκη για τη Μίντλεσμπρο. Μπήκε δυνατά στο ματς και κυριάρχησε, παίρνοντας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη ήταν αποφασισμένη να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και το κατάφερε, βρίσκοντας ακόμα δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στη συνέχεια έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου γκολ, όμως αυτό δεν την πτόησε.

Μια αντίστοιχη εμφάνιση με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θέλει να κάνει σήμερα, όμως γνωρίζει πως δεν θα έχει το ίδιο εύκολο έργο. Είναι μεν σε πολύ καλή κατάσταση, όντας μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος αυτή τη στιγμή, όμως αμυντικά είναι ιδιαίτερα επιρρεπής, με αποτέλεσμα να δέχεται σχεδόν μόνιμα γκολ και αυτό μπορεί εύκολα να την επηρεάσει. Μεσοεπιθετικά παρ’ όλα αυτά είναι πραγματικά τεράστιος κίνδυνος, αφού σκοράρει με το τσουβάλι, κάτι που την ωθεί στο να παραμελεί πολλές φορές τα αμυντικά της καθήκοντα, ψάχνοντας περισσότερα γκολ.