29η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Λέβανγκερ – Μίονταλεν 1-1

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Αν και θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι περισσότερο κόντρα στην Κόνγκσβινγκερ, η Μιοντάλεν πλήρωσε τα πολλά λάθη στα μετόπισθεν, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 την προηγούμενη αγωνιστική. Βρέθηκε στο 42’ πίσω στο σκορ, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε κεφάλι στο σκορ με τέρματα των Πελεγκρίνο (67’) και Φρέντρικσεν (79’). Δεν μπόρεσε όμως να “κλειδώσει” κάτι θετικό, με την Κόνγκσβινγκερ στα τελευταία λεπτά να “κλέβει” τη νίκη. Ένα αποτέλεσμα που έβαλε έτσι τέλος στο νικηφόρο σερί επτά αναμετρήσεων που έτρεχε στο πρωτάθλημα, δεν την επηρέασε όμως και βαθμολογικά, αφού έστω και έτσι κατάφερε να “κλειδώσει” μια θέση στα πλέι οφ, δυο στροφές πριν το φινάλε. Δίνει σήμερα το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι στην κανονική διάρκεια και θα προσπαθήσει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις κόντρα στη Λέβανγκερ.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 3-2 από την Κόνγκσβινγκερ γνώρισε η Μιοντάλεν την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: Under 2,5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Δείτε τα προγνωστικά Νορβηγίας (Κλικ Εδώ)

Το Μιοντάλεν – Λέβανγκερ παίζει στην Interwetten

ΛΕΒΑΝΓΚΕΡ

Κατώτερη των περιστάσεων ήταν την προηγούμενη αγωνιστική η Λέβανγκερ, που περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με τη Φλόρο. Μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και βρέθηκε στο 26’ πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια έψαξε το γκολ και ισοφάρισε στο 41’ με τον Τάντεσε, δεν μπόρεσε όμως στη συνέχεια να κάνει το κάτι παραπάνω. Ένα αποτέλεσμα που άφησε και μαθηματικά εκτός πλέι οφ το συγκρότημα του Πάουελ, που πλήρωσε τα πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του, μένοντας έτσι εκτός στόχων. Συνολικά μετράει μια ήττα στα επτά τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ το g/g σημειώθηκε στα 8/9 πιο πρόσφατα, με τη Λέβανγκερ να μην πείθει αμυντικά.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Λέβανγκερ και Φλόρο την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Intewetten).