*Ρεβάνς για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με την πρώτη αναμέτρηση ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Η Μίντιλαντ συμπλήρωσε τέσσερα ματς αήττητη στο Τσάμπιονς Λιγκ, χωρίς να δεχθεί γκολ.

*Η Σλάβια Πράγας συμπλήρωσε επτά παιχνίδια χωρίς νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ (0-3-4).

Πρώτο παιχνίδι: Σλάβια Πράγας – Μίντιλαντ 0-0

Μίντιλαντ – Σλάβια Πράγας στο Pamestoixima.gr Advertisement

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Σλάβια Πράγας και Μίντιλαντ, μετά τη λευκή ισοπαλία στο Sinobo Stadium, με τους Δανούς να αναζητούν σήμερα τη νίκη που θα τους στείλει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Η Σλάβια είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, η Μίντιλαντ ωστόσο έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ωστόσο απέναντι της τον εξαιρετικό κίπερ Οντρέι Κολάρ που πραγματοποίησε τρεις εντυπωσιακές επεμβάσεις και κράτησε το μηδέν.

Φέτος ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ,  απέκλεισε αρχικά τη Λουντογκόρετς (1-0) και στη συνέχεια με σοβαρή εμφάνιση κατάφερε να αφήσει εκτός τη Γιουνγκ Μπόις (3-0). Δίνει ανελλιπώς το παρών στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις από τη σεζόν 2014-15, μεγαλύτερη της επιτυχία είναι η παρουσία στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ τη σεζόν 2015-16, όπου αποκλείστηκε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Εντός συνόρων επικράτησε με 1-0 της Ράντερς στο πιο πρόσφατο ματς για το πρωτάθλημα και συμπλήρωσε έτσι τέσσερα παιχνίδια αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις (3-1-0), διατηρώντας παράλληλα και το μηδέν στα μετόπισθεν. Προχώρησε σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα ο τεχνικός Πρίσκε στο ματς κόντρα στη Ράντερς, προκειμένου να ξεκουράσει παίκτες, με την αποστολή για τη σημερινή δύσκολη αναμέτρηση να είναι πλήρης.

Προηγούμενο ματς: Με 1-0 επικράτησε της Ράντερς η Μίντιλαντ. Προηγήθηκε μόλις στο 6′ με τον Κράεβ, ένα γκολ που όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη.

Μίντιλαντ Στατιστικά

*N/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στο PameStoixima.gr).

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα τέσσερα τελευταία ματς.

*N/G τα 5/6 τελευταία ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον τερματοφύλακα Οντρέι Κολάρ να δείχνει την κλάση του κόντρα στη Μίντιλαντ, η Σλάβια Πράγας απέφυγε τα χειρότερα στο πρώτο ματς και έρχεται σήμερα να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορεί. Είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι Δανοί ωστόσο ήταν αυτοί που έχασαν κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Ο κίπερ Κολάρ κατέβασε ρολά, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του στο κόλπο της πρόκρισης.

Αμέτρητες οι συμμετοχές της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, πέρσι δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση σε όμιλο με Ίντερ, Ντόρτμουντ και Μπαρτσελόνα, τερματίζοντας στην 4η θέση του 4ου γκρουπ. Συμπλήρωσε επτά παιχνίδια χωρίς νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ (0-3-4), έχοντας ηττηθεί στα 4/6 πιο πρόσφατα. Δυσκολεύεται αρκετά εκτός έδρας, έχει πανηγυρίσει μόλις μια νίκη στις 12 τελευταίες εξόδους της στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Εντός συνόρων η πρωταθλήτρια έχει ξεκινήσει δυνατά τις υποχρεώσεις της στη Λίγκα, όπου μετά το πέρασμα πέντε αγωνιστικών έχει απολογισμό 4-1-0, βρίσκεται στη 2η θέση και στο -2 από τη Σπάρτα Πράγας. Στο πιο πρόσφατο ματς στο πρωταθλήτρια επικράτησε εύκολα με 3-0 της Σλοβάτσκο, όπου παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές και παραμένει φέτος αήττητη στα έξι επίσημα παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις. “Η επιθυμία μας για πρόκριση στους ομίλους είναι τεράστια. Γνωρίζουμε από πέρσι πως είναι να αγωνίζεσαι σε τόσο σημαντικά παιχνίδια. Μάθαμε πολλά από το πρώτο παιχνίδι, περιμένω ωστόσο και τη δεύτερη αναμέτρηση κλειστή και χωρίς γκολ”, ανέφερε ο τεχνικός Τρπιτσόφσκι.

Προηγούμενο ματς: Με 3-0 επικράτησε της Σλοβάτσκο η Σλάβια Πράγας. Προηγήθηκε μόλις στο 2′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουντέλα, με τον ίδιο παίκτη στο 29′ να κάνει το 2-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Προβόντ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.